Nohut (Cicer arietinum L.)'ta tohum iriliğinin verim ve verim komponentleri üzerine etkisi
Effect of seed size on yield and yield components of chickpea (Cicer arietinum L.)
  1. Tez No: 9429
  2. Yazar: AYLA UKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDAR ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi HUT (Cicer arietinum L) ' TA TOHUM İRİLİ?İNİN VERİM VE VERİM KOMPONENTLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Ayla UKUR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalx Danışman: Prof. Dr. Didar ESER 1990, Sayfa: 62 Jüri: Prof. Dr. Didar Eser Prof. Dr. Müjgan Engin Doç. Dr. C. Yaşar Çiftçi Araştırmamız 1988-1989 yıllarında A.Ü. Ziraat Fa kültesi Tarla Bitkileri Bölümünde yapılmıştır. Amacımız, nohutta aynı çeşit içerisinde farklı tohum iriliklerinin verim ve verim öğeleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda 84 C 156 hattı, Eser 87 ve Yerli nohut çeşit lerinin herbirinde ayrılan iri, orta ve ufak tohumlar ma teryal olarak kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, tane irilikleri ve çe şitlerin ortalamalarını karşılaştırdığımızda; 2 Çıkışta, bitki sayısı/m yönünden en yüksek de ğerler iri tanelilerden (49.8) ve 84 C 156 hattından (49.1) elde edilirken en düşük değerler ufak tanelilerden (42.4) ve Yerli çeşitten (41.8) alınmıştır. Çiçeklenmeye kadar geçen gün sayısı bakımından en üst değerler 'iri tanelilerden (48,4) ve Yerli çeşitten (48.3), en alt değerler ufak tanelilerden (47.0) ve 84 C 156 hattından (46.7) elde edilmiştir.IV En yüksek bitki boyu iri tanelilerde (33.6 cm) ve 84 C 156 hattından (33.4 cm), en düşük bitki boyu ufak ta nelilerde (32.3 cm) ve Eser 87 çeşidinde (31.9 cm) ölçül müştür. 2 Bitki sayısı (m 'de) yönünden en yüksek değerler iri tanelilerde (46.4) ve 84 C 156 hattından (45.6), en dü şük değerler ufak tanelilerde (38.9) ve Yerli çeşitten (38.2) elde edilmiştir. 2 Biyolojik verim (g/m ) yönünden en yüksek değerler iri tanelilerden (320.6 g) ve Yerli çeşitten (340.2 g), en düşük değerler ufak tanelilerden (258.6 g) ve Eser 87 çeşi dinden (231.0 g) elde edilmiştir. Hasat indeksi {%) bakımından en yüksek değer iri tanelilerden (32.9) ve Eser 87 çeşidinden (33.9), en düşük değerler ufak tanelilerden (30.9) ve Yerli çeşitte (30.5) bulunmuştur. Bitki tane sayısı için en üst değerler iri taneli lerde (10.9) ve Eser 87 çeşidinde (11.1), en alt değerler ufak tanelilerden (8.6) ve 84? G 156 hattından (7.8) elde edilmiştir. Bitki bijolojik verimi (g) için en yüksek değerler iri tanelilerden (8.98 g) ve Yerli çeşitten (9.11 g), en düşük değerler ufak tanelilerden (7.76 g) ve Eser 87 çeşi dinden (7.50 g) alınmıştır. Bitki tane verimi (g) yönünden en yüksek değerler iri tanelilerden (4.38 g) ve Yerli çeşitten (4.21 g), en düşük değerler ufak tanelilerden (2.92 g) ve Eser 87 çeşi dinden (3.10 g) elde edilmiştir. 1000 tane ağırlığı (g) bakımından en üst değer iri tanelilerde (408.99 g) ve 84 C 156 hattında (439.20 g), en düşük değerler ufak tanelilerde (349.13 g) ve Eser 87 çeşi dinde (277,6 g) bulunmuştur. 2 Ekonomik verim (g/m ) için en yüksek değeri iri taneliler (104.47 g) ve Yerli çeşit (104.25 g), en düşük değeri ufak taneliler (79.52 g) ve Eser 87 çeşidi (78.40) vermiştir. Tane iriliği verim komponentlerini önemli düzeyde ve olumlu yönde etkilemiştir. Ele alman her üç çeşidin iri taneli tohumlarının ortalamaları ile ufak taneli tohumların ortalamaları arasında ekonomik verimde % 31.4 oranında önemli bir artış görülmüştür. Ayrıca çeşidin iri tanelilerinin tohumluk olarak kullanılmasıyla kaliteli ürün elde edilmiştir. Araştırmamızın sonucu olarak; çeşidin iri tanelilerinin to humluk olarak kullanılmasını tavsiye edebiliriz. ANAHTAR KELİMELER: Nohut çeşitleri, tane irilikleri, verim komponent- leri, çıkıştaki bitki sayısı, çiçeklenmeye kadar geçen gün sayısı, bitki boyu, bitki savısı, biyo lojik verim, hasat indeksi, bitki tane sayısı,bitki biyolojik verimi, bitki tane verimi, 1000 tane ağırlığı^ ekonomik verim.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Masters Thesis EFFECT OF SEED SIZE ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF CHICKPEA (Cicer arietinum L. ) Ayla UKUR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Didar ESER 1990, Page: 62 Jury: Prof. Dr. Didar Eser Prof. Dr. Müjgan Engin Assoc. Prof. Dr. C. Yaşar Çiftçi The research was carried out at the experimental fields of Department of Agronomy, 'Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1988-1989. The aim of the research was to determine effects of different seed size on yield and yield components of chickpea. In the research, line of 84 C 156, cultivar of Eser 87 and local chickpea which were separated according to their seed size as large,. medium and small size used as material. According to the results of this research, when the seed size and varieties were compared with each other; 2 The highest emergence number of seedlings per m was found 49.8 from large seeds while 49.1 was from line of 85 C 156 and the lowest emergence number of seedlings per m was 42.4 from small seeds while 41.8 was from local variety. The highest number of days between sowing and flowering «was obtained 48.4 from large seeds while 48.3 was from local variety and the lowest number of days between emergence and flowering was 47.0 from small seeds while 46.7 was from line of 84 C 156. The highest plant height was found 33.6 cm from large seeds while 33.4 cm was from line of 84 C 156 and the lowest plant height was 32.^ cm from small seeds while 31.9 cm was from cultivar of Eser 87.VI 2 The highest number of plant per m was obtained 46.4 from large seeds while 45.6 was from line of 84 C 156 and the lowest number of plant per m was 38.9 from small seeds while 38.2 was from local variety. The highest biological yield (g/m ) was obtained 320.6 g from large seeds while 340.2 g was from local variety and the lowest biological yield was 258.6 g from small seeds while 231.0 g was from cultivar of Eser 87. The highest harvest index was found 32.9 from large seeds while 33.9 was from cultivar of Eser 87 and the lowest harvest index was 30.9 from small seeds while 30.5 was from local variety. The highest number of seed per plant was obtained 10.9 from large seeds while 11.1 was from cultivar of Eser 87 and the lowest number of seed per plant was 8.6 from small seeds while 7.8 was from line of 84 C 156. The highest biological yield of plant was taken 8.98 g from large seeds while 9.10 g was from local variety and the lowest biological yield of plant was 7.76 g from small seedswhile 7.50 g was from cultivar of Eser 87. The highest 1000 seed weight (g) was found 409.1 from large seeds while 439.2 g was from line of 84 C 156 and the lowest 1000 seed weight was 349.1 from small seeds while 277.6 g was from cultivar of Eser 87. The highest seed yield of plant (g) was obtained 4.38 g from large seeds while 4.21 g was from local variety and the lowest seed yield of plant was 2.92 g from small seeds while' 3.10 g was from cultivar of Eser 87. p The highest economic yield (g/m ) was give 104.5 g from large seeds while 104.1 g was from local variety and the lowest economic yield was 79.5 g from small seeds while 78.4 was from cultivar of Eser 87. Seed size has effected yield components extensively and positively. In all three varieties studied, significant increase of 31.4 % in the economic yields between large seeded and small seeded ones was determined. Besides, good avail i ty production was obtained by using large seeds as a seedcorn. As conclusion, using of large seeded ones as a seedcorn may be suggested. KEY WORDS: Chickpea variety, seed size, yield components, emergence number of seedling per m2, number of days between. sowing and flowering, plant height, number of plant per m2, biological yield harvest index, number of seed per plant, bio logical yield of plant, 1000 seed weight, seed yield of plant, economic yield.