Koroner yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların lipid ve diğer biyokimyasal parametreler ile statin kullanım sıklığının karşılaştırılması
Comparison of the frequency of statin use with lipid and other biochemical parameters of patients in coronary intensive care unit
  1. Tez No: 688756
  2. Yazar: BETÜL KABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Koroner arter hastalıkları tüm dünyada mortalite ve morbidite oranı en fazla olan hastalıklar arasındadır. Bu hastalığa sebep olan önemli risk faktörlerinden biri de hiperlipidemidir. Hiperlipideminin tedavisinde en çok tercih edilen ve olumlu etkileri görülen, ancak yan etkilerinin de olabileceği şeklinde tartışmalarla gündeme gelen ilaç grubu statinlerdir. Bu çalışma koroner rahatsızlığı olan birçok farklı grup hastanın değerlendirildiği, üniversitemizin koroner yoğun bakım ünitesinde yapılmıştır. Yoğun bakımda 15.04.2018-15.10.2018 tarihleri arasında tedavi gören 742 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların 124'ü statin grubu ilaçları düzenli olarak kullanan, 618'i ise bu grup ilaçları öncesinde kullanmamış olan hasta grubudur. Statin grubu ilaçları düzenli kullanan 124 hastanın yaş, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol (HDL-K), düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-K), trigliserid (TG), total kolesterol (TK) değerleri ile cinsiyet ve tip 2 diabetes mellitus (DM), hipertansiyon (HT), kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) öykülerinin olup olmadığı incelenerek kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Sonrasında yoğun bakımda tedavi gören fakat statin grubu ilaçları önceden kullanmamış olan 618 hastanın verileri incelenmiştir. Bu grupta ise hastaların yaş, HDL, LDL, TG, TK değerleri ile cinsiyet ve statin tedavisine başlanma durumları incelenerek karşılaştırılmıştır. Daha sonra bu iki hasta grubunun verileri iki grup halinde ele alınarak karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda istatistiksel olarak anlamlı birçok sonuç elde edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar başka çalışmalarda değerlendirilmiş ya da değerlendirilebilecek sonuçlardır. Ancak araştırmamızın amacına uygun olan ve üzerinde daha çok durduğumuz sonuç; elde edilen verilerden, statin grubu ilaçları düzenli kullanan hastalarda, bu ilaç grubunu kullanmamış olan hastalara kıyasla LDL, TG ve TK değerlerinin daha düşük olduğunun bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery diseases are among the diseases with the highest mortality and morbidity rates worldwide. Hyperlipidemia is one of the important risk factors that cause these diseases. The most preferred drug group for the treatment of hyperlipidemia, which has positive effects, but which has been raised with controversy as to the possibility of side effects, are statins. This study was conducted in the coronary intensive care unit where many different groups of patients with coronary disease were evaluated. 742 patients who were treated in intensive care between 15.04.2018 and 15.10.2018 were included in the study. 124 of these patients used statin group drugs regularly and 618 of them did not use these group drugs before. 124 the regular use of statin drugs the patient's age, high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C), low density lipoprotein cholesterol (LDL-C), triglycerides (TG), total cholesterol (TC) levels and gender and type 2 diabetes mellitus (DM), hypertension (HT), chronic obstructive pulmonary disease (COPD) were compared by examining whether there is a story among themselves. Afterwards, data from 618 patients who were treated in intensive care but had not previously used statin group drugs were examined. In this group, age, HDL, LDL, TG, TK values and gender and statin treatment were compared. The data of these two patient groups were then compared and evaluated in two groups. Many statistically significant results were obtained as a result of these evaluations. These results are the results that can be evaluated or evaluated in other studies. However, according to the aim of our study, the conclusion that we have focused more on is that the LDL, TG and TK values are lower in patients who use statin group drugs regularly compared to those who do not use this group of drugs.