Karayollarında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları konusunda farkındalık düzeylerinin belirlenmesi: Diyarbakır örneği
Determination of awareness level of highway workers regarding occupational health and safety practices: Di̇yarbakir example
  1. Tez No: 688770
  2. Yazar: FIRAT ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. FUNDA KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma karayollarında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları konusunda farkındalık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmış olup çalışmanın örneklemi Diyarbakır ilinde Karayolları'nda çalışan 248 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada kullanılan anket soruları keşfedici faktör analizi, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), korelasyon gibi testler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma 23 soru, 4 faktörde incelenmiştir. Çalışmada ortaya çıkan faktörler yönetime bağlılık, yazgıcılık, eğitim ve bilgilendirilme, güvenlik ve kendini güvende hissetmedir. Bu faktörler, eğitim durumu, meslekte geçen süre, işten memnuniyet düzeyi gibi çeşitli değişkenler bağlamında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda yönetime bağlılık faktörü ile yazgıcılık, eğitim ve bilgilendirilme, güvenlik ve kendini güvende hissetme arasında pozitif yönlü korelasyon ilişkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Mesleki deneyim ile yazgıcılık arasında negatif yönlü korelasyon ilişkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmış olduğu iş yerinden memnun olanların aynı zamanda yönetime bağlılıkları, eğitim ve bilgilendirilme, güvenlik ve kendini güvende hissetme düzeylerinin de yüksek olduğu bulgusu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte çalışma hayatında iş kazasına uğrayanlar, eğitim, bilgilendirilme, güvenlik konularında eksiklikten kaynaklandığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the level of awareness of highway workers regarding occupational health and safety practices. The survey method was used to gather data, and the sample of the study consists of 248 people working in the Highways in Diyarbakır. The survey questions used in the study were analyzed using exploratory factor analysis, frequency, percentage, mean, standard deviation, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and correlation tests. The study was examined in 23 questions and 4 factors. The factors that arise in the study are commitment to management, fatalism, education and informing, safety and feeling secure. These factors have been analyzed in the context of various variables such as education level, time spent in the profession, level of job satisfaction. The research revealed that there is a positive correlation between the factor of commitment to management and fatalism, education and being informed, safety and feeling secure. It was revealed that there is a negative correlation between professional experience and fatalism. It has been found out that those who are satisfied with their workplace also have high levels of commitment to management, education, and being informed, safety, and feeling secure. Moreover, those who had work accidents in their professional life stated that those were caused by a lack of education and being informed and safety issues.