İlkokul üçüncü sınıf hayat bilgisi dersinde kavram öğretiminin etkinliklerle desteklenmesi
Supporting concept teaching with activities in the 3rdgrade life studies course
- Tez No: 688887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAHİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmada, ilkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersinde“kavram öğretiminin”etkinliklerle (şarkı, şiir, tekerleme, akrostiş, masal, bilmece ve geleneksel çocuk oyunlarıyla) desteklenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, kavram öğretimine yönelik hazırlanan etkinlikler uygulanmış; bu etkinliklerin öğrencilerin başarı düzeylerine etkisi tespit edilmiş ve uygulama süreci değerlendirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma desenlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen (seçkili) kullanılmıştır. Deneysel işlem; kavram öğretimine yönelik uygulayıcı tarafından hazırlanan ve uzman görüşü alınmış etkinliklerin uygulanması için yapılan oturumlara katılan deney grubu öğrencilerinin deneysel işlem öncesi ve sonrası akademik başarılarını belirlemek amacıyla ön test son test kontrol gruplu deneme modeline göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 öğretim yılında Nevşehir Merkez ilçeye bağlı bir ilkokulun A ve B şubelerinde öğrenim gören 42 3.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu öğrenciler, seçkili atama ile iki gruba ayrılmıştır. Gruplardan biri deney, diğeri kontrol grubu olarak seçilmiştir. Sonuç olarak araştırmaya katılan öğrencilerin 21'i deney grubunda, 21'i de kontrol grubunda yer almıştır. Araştırma verileri, nicel araştırma veri toplama tekniklerine uygun olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Kavram Başarı Testi”ile toplanmıştır. Bu bağlamda çalışma gruplarında yer alan öğrencilerin seviyelerini belirlemek amacıyla“Kavram Başarı Testi”geliştirilmiş, başarılarını artırmak amacıyla kavram etkinlikleri tasarlanmıştır. Deney ve kontrol grubunun akademik başarılarının ön test ve son testlerini ölçmede ilişkisiz örneklemler t testi kullanılmıştır. Deney grubunun cinsiyet değişkeni açısından akademik başarısını test etmede, ön testinde mann whitney u, son testinde t testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda: Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarıları durumlarına (kavram öğrenmeyle ilgili) bakıldığında ön test sonuçlarında deney ve kontrol gruplarında anlamlı bir farklılık yoktur. Son test başarı puanına göre ise deney grubu öğrencilerinin başarı puanları arasında; deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Cinsiyet değişkeni açısından başarı testi son test puanlarında ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bu sonuçlara göre Hayat Bilgisi dersinde kavram öğretiminin“şarkı, şiir, tekerleme, akrostiş, masal, bilmece ve geleneksel çocuk oyunlarıyla”entegre edilerek öğrenci seviyesine uygun bir şekilde geliştirilen etkinliklerle verilmesinin, öğrencilerin kavram öğrenimine yönelik kazanım düzeylerini olumlu bir şekilde etkilediğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to support the“concept teaching”in the 3rd grade Life Studies course with activities (songs, poems, nursery rhymes, acrostics, fairy tales, riddles and traditional children's play). For this purpose, activities prepared for concept teaching were applied in the classroom, the effects of these activities on students' achievement levels were determined, and the implementation process was evaluated. The semi-experimental design (random) with pre-test, post-test, and control group, which is one of the quantitative research designs, was employed in the current study. In order to reveal who participated in the sessions for the implementation of the activities prepared by the practitioner for concept teaching and whose expert opinion was taken, and the students who did not participate in these sessions, experimental process was carried out. The experimental design was also used to determine the academic achievement of the experimental group students before and after the implementation procedure in comparison with the control group. The study group of the research consists of 42 3rd grade students studying in A and B sections of a primary school in Nevşehir Central district in the 2020-2021 academic year. These students were divided into two groups by random assignment. Afterwards, one of the groups was assigned as the experimental group and the other as the control group, randomly. As a result, 21 of the students participating in the research were in the experimental group and 21 of them were in the control group. The data of the study were collected with the“Concept Achievement Test”. In this context, the“Concept Achievement Test”was developed to determine the achievement of the students in the study groups, concept activities were designed to increase their success. In these processes, the dimensions in the achievement test were analyzed and compared separately. The result of the study showed that when the achievements of the experimental and control group students are examined (related to concept learning), there is no significant difference in the pre-test results between the experimental and control groups.According to the post-test achievement results, it was observed that there was a significant difference between the achievement scores of the experimental and control group students in favor of the experimental group. There was no significant difference in achievement test scores in terms of gender variable. According to these results, it is possible to say that integrating concept teaching with activities such as“songs, poems, rhymes, acrostics, fairy tales, riddles and traditional children's play”in the Life Studies course developed in accordance with the level of the students, positively affects both the students' achievement levels in concept learning towards the Life Studies.