Farklı branşlardaki faal antrenörlerin fiziksel aktivite düzeyleri ile sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının incelenmesi (Balıkesir ili örneği)
Examining the physical activity levels and attitudes towards healthy nutrition of active trainers in different branches (Balikesir province example)
  1. Tez No: 689095
  2. Yazar: GÖKHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİL DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma Balıkesir ilindeki faal antrenörlerin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ve fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için yapılmıştır. Betimleyici ve ilişkisel tarama modeli kullanılan bu araştırmanın evrenini Balıkesir ili ve ilçelerindeki antrenörler, örneklemini ise Balıkesir merkez, Bandırma, Edremit, Dursunbey, Burhaniye ve Susurluk ilçelerinde aktif olarak antrenörlük yapan çeşitli branşlardaki antrenörler oluşturmaktadır. Araştırmaya 137'si erkek, 71'i kadın olmak üzere toplam 208 antrenör katılmıştır. Verilerin toplanması için Öztürk (2005) tarafından Türkçeye uyarlanan“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa Form)”ile Tekkurşun Demir ve Cicioğlu (2019) tarafından geliştirilen“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programına aktarıldıktan sonra dağılımları incelenmiş, normal dağılım gösterdiği belirlenen verilere parametrik testler uygulanmıştır. İkili grupların analizinde T-testi, ikiden fazla grupların analizinde ANOVA testi kullanılmıştır. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği arasındaki ilişkiyi incelemek için ise Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizi sonucunda Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketine göre; katılımcıların yaş, spor branşı, meslek yılı ve belge kademesi değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu, cinsiyet ve BKİ değişkeni arasında anlamlı farklılıklar olmadığı tespit edilmiştir. Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeğine göre; yaş, BKİ ve meslek yılı değişkenleri arasında anlamlı bir fark olduğu, cinsiyet, branş ve belge kademesi değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar olmadığı tespit edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda ise; Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği alt boyutlarından Olumlu Beslenme alt boyutunda pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to investigate the attitudes towards healthy nutrition and the physical activity levels of the active trainers in Balıkesir province. A descriptive and relational screening model was used in the research. The study population consisted of the trainers in Balıkesir province and its districts, and the sample consisted of trainers in various branches who serve actively in Balıkesir city center, and the districts of Bandırma, Edremit, Dursunbey, Burhaniye, and Susurluk. A total of 208 trainers (137 male and 71 female) participated in this research. International Physical Activity Questionnaire (Short Form), adapted to Turkish by Öztürk (2005) and Attitude Scale for Healthy Nutrition, developed by Tekkurşun Demir and Cicioğlu (2019) were used to collect data. The distribution of the data was examined after it was transferred to the SPSS 25.0 package software, and parametric tests were appli