Tasarım logunun sınıflandırma ile incelenmesi
Examination of design log with classification
  1. Tez No: 689262
  2. Yazar: ONUR ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN, PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yazılım sistem yöneticileri, sistem davranışını anlamak, anormallikleri izlemek, yazılım hatalarını izlemek ve arıza tespiti için log verilerine bağımlıdır. Makine öğrenimi tekniklerine dayalı günlük analizi, ham günlüklerin DevOps ekibinin ve yöneticilerin sorunları çözmesine yardımcı olan anlamlı bilgilere dönüştürülmesini sağlar. Yapay zeka, benzer günlükleri bir arada gruplandırmayı sağlar ve periyodik günlükleri daha düzenli ve sıralı tutarak bakmamız gereken yere daha hızlı ulaşmamızı sağlar. Bu yazıda, VoIP (İnternet Protokolü Üzerinden Ses) soft-switch ürünü tarafından üretilen log verileri üzerinde bir log sınıflandırma sistemi sunuyoruz. Bu sayede sorunu tespit etmeyi, ilgili birime yönlendirmeyi, kaynak tahsisini, yazılım hatalarını daha hızlı ve verimli bir şekilde çözmeyi hedefledik. Log sınıflandırması için Destek Vektör Makineleri, Doğrusal Sınıflandırıcılar, Karar Ağacı, Rastgele Orman, Arttırma, K-En Yakın Komşuları ve Çok Katmanlı Algılayıcı gibi makine öğrenme algoritmaları kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Software system admins depend on log data for understanding system behavior, monitoring anomalies, tracking software bugs, and malfunctioning detection. Log analysis based on machine learning techniques enables to transform of raw logs into meaningful information that helps the DevOps team and administrators to solve problems. AI ensures to group similar logs together and keeps periodic logs more organized and sorted, allowing us to get to where we need to look faster. In this paper, we present a log classification system on log data generated by VoIP (Voice over Internet Protocol) soft-switch product. In this way, we targeted to detect the problem, direct it to the relevant department, allocate resources, and solve software bugs faster and more efficiently. Machine learning algorithms such as Support Vector Machines, Linear Classifiers, Decision Tree, Random Forest, Boosting, K-Nearest Neighbors, and Multilayer Perceptron are used for log classification.