Hizmetkâr liderlik ve lider üye etkileşimi ilişkisinde Hofstede'in güç mesafesi kültür boyutunun etkisi
The effect of Hofstede's power distance culture dimension on servant leadership and leader member interaction relationship
  1. Tez No: 689700
  2. Yazar: EMİNE KAYA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA İNCİ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada post modern liderlik kuramları başlığı altında ele alınan hizmetkâr liderlik kuramı ve lider üye etkileşimi ilişkisinde bir kültür boyutu olan güç mesafesinin düzenleyici etkisi incelenmektedir. Liderlik tanımlarından hareketle, hizmetkâr liderlik kavramı, bu kavramın hangi tarihsel evrelerden geçtiği, boyutları ve etkin özellikleri ve modelleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın temel odağı örgütteki lider ve üye davranış düzeylerini ve güç mesafesi kültür boyutunun bunlar üzerindeki düzenleyici etkisini anlamaktır. Araştırmanın evrenini Bursa İli Organize Sanayi Bölgeleri içinden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'na üye olan firmalarda çalışan ve gönüllük esasına dayalı olarak seçilen 444 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma anketleri çevrimiçi yöntemle toplanmıştır. Elde edilen verilerde uygulanan ölçeklerden faydalanılmıştır. Verilere normal dağılım gösterdiği belirlendikten sonra ilişkisel tarama için Korelasyon Analizi ve etkileri ölçmek için Regresyon, moderatör etkiyi araştırmak için Hiyerarşik Regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; hizmetkâr liderlik ve lider üye etkileşimi arasında (β=0,896, p≤0.05) anlamlı ve pozitif bir etkinin varlığı tespit edilmiştir. Diğer yandan hizmetkâr liderlik ve lider üye etkileşimi ilişkisinde güç mesafesinin düzenleyici etkisi (β= -0,0456, p> 0.05) saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the regulatory effect of power distance, which is a cultural dimension, in the relationship between servant leadership theory and leader member interaction, which is discussed under the title of postmodern leadership theories, is examined. Based on the definitions of leadership, the concept of servant leadership, which historical stages this concept has passed through, its dimensions and effective features are examined and the models are discussed. The main focus of the study is to understand the leadership and member behavior levels within organization and the regulatory effect of the power distance culture dimension on these behaviors. The universe of the research consists of 444 participants working in Bursa Chamber of Commerce and Industry member organization from Bursa Organized Industrial Zones and selected on a voluntary basis. The research questionnaires were collected online. The scales applied in the obtained data were used. After it was determined that the data showed a normal distribution, Correlation Analysis for relational scanning and Regression to measure the effects and Hierarchical Regression analysis to investigate the moderator effect were applied. According to the research results; It was determined that there is a significant and positive effect between servant leadership and leader member interaction (β = 0,896; p≤0.05). On the other hand, the regulatory effect of power distance in the relationship between servant leadership and leader interaction (β = -0.0456, p> 0.05) could not be determined.