Okul öncesi öğretmenlerinin empatik düşünme becerilerine yönelik etkinlik uygulamalarına ilişkin görüşleri
Opinions of preschool teachers on the implementation of activities for empathic thinking skills
  1. Tez No: 689705
  2. Yazar: YELİZ POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÖRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı empatik düşünme becerilerine dayalı etkinlik uygulamalarına yönelik okul öncesi öğretmen görüşlerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, çalışmanın araştırma grubunu, Tunceli merkez ve ilçelerine bağlı devlet okulları ile bir özel okulda çalışan 60 okul öncesi öğretmene uygulanan Empatik beceri ölçeği B Formu'ndan aldıkları puanlar içerisinden orantısız tabakalama yöntemi ile seçilen farklı empatik beceri düzeyine sahip 9 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu doğrultusunda yapılan görüşmelerin tamamı katılımcıların izni ile kayıt altına alınmıştır. Görüşme formu sonucunda ortaya çıkan veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: Öğretmenlerin hepsi empatik düşünme becerisinin çocuk, program ve öğretmen açısından önemli olduğunu düşünmektedirler. Empatik düşünme beceri düzeyinin, olumlu bir sınıf iklimi ve verimli bir etkinlik süreci için önemli bir kriter olduğu da belirtilmiştir. Öğretmenler, empatik düşünmeye dayalı drama, Türkçe, oyun, sanat, fen, okuma yazmaya hazırlık, matematik, müzik, hareket etkinliklerine yer vermişlerdir. Bu etkinlikler arasında en çok drama sonra Türkçe ve oyun etkinliklerini kullanmışlardır. Bu etkinliklerde empatik düşünme en çok büyük grup etkinliğinin verimliliğini arttırdığı ve öğretmenlerin en çok büyük grup etkinliği planlandığı belirtilmiştir. Etkinlik sürecinin verimli olmasını etkileyen etmenlerin; eğitimin verimliliğini, çocuğunun yaşı, aile katılımı, kullanılan materyaller, cinsiyet dağılımı, öğretmenin ve çocuğun motivasyonu olduğu ifade edilmiştir. Yardımlaşma, dayanışma, sevgi, iş birliği, kendini ve karşısındaki anlama gibi duygu ve davranışların çocukların bütün gelişim alanlarına, özellikle sosyal duygusal gelişimine ve eğitim sürecine katkısının büyük olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin empatik beceri düzeylerine göre programa hâkimiyet durumları, kullandıkları etkinlik çeşitleri ve yöntem teknikleri değişiklik göstermiştir. Düşük empatik beceri düzeyine sahip öğretmenlerin daha az etkinlik çeşidi kullandıkları, programa hâkim olmadıkları, spontan bir süreç izledikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the views of preschool teachers on activity practices based on emphatic thinking skills. For this purpose, the empathic skill scale was applied to sixty preschool teachers working in state schools and private schools in Tunceli center and its districts, the research group was formed by choosing nine teachers with different empathic skills by using the disproportionate stratification method among the scores of sixty teachers from the scale. All of the interviews conducted in line with the semi-structured interview form prepared by the researcher were recorded with the permission of the participants. The formula reached to the island was delivered after being analyzed. The results obtained in the study can be summarized as follows: All teachers think that empathic thinking skill is important for the child, program and the teacher. It has also been stated that the level of empathic thinking knowledge is an important criterion for a positive classroom climate and an efficient working process. Teachers included drama, Turkish, games, arts, science, preparation for reading and writing, mathematics, music, movement activities based on empathic thinking. Among these activities, they mostly used Turkish lesson and game activities after drama. It was stated that in these activities, empathic thinking increased the efficiency of the large group activity and the teachers planned the large group activity the most. It was stated that factors affecting the efficiency of the activity process; the efficiency of education, the age of the child, family participation, the materials used, the gender distribution, the motivation of the teacher and the child. It has been observed that feelings and behaviors such as helping each other, solidarity, love, cooperation, understanding oneself and the other person contribute greatly to all development areas of children, especially to their social emotional development and education process. According to the empath skill levels of teachers, their mastery of the program, the types of activities they used and the method techniques varied. It was found that teachers with low empathic skill levels use less activity types, do not have a command of the program, and follow a spontaneous process.