Ani işitme kaybı tanılı yetişkin hastalarda magnetik rezonans görüntüleme bulgularının analizi ve prognoz açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 689850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL HAKAN KAYA, DR. FİLİZ GÜLÜSTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Ani işitme kaybı (AİK), birçok etiyolojik faktörün tespit edilmesine rağmen; hala büyük oranda idiyopatik orijinli olan ve acil müdahale edilmesi gereken bir kulak hastalığıdır. Kulak için bir nevi organ kaybı tablosu oluşturan bu hastalığın morbiditesini etkileyen prognostik faktörler birçok çalışmada araştırılmıştır. Çalışmamızda AİK'lı olguların kulak Magnetik Rezonans Görüntüleme (MRG) bulguları incelenerek, tedavi sonuçlarıyla ilişkisi karşılaştırılmıştır. İncelenen görüntüleme bulgularının, prognostik bir indikatör olarak kullanılıp kullanılamayacağını ortaya koymayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız SBÜ. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'ne başvurarak ani idiyopatik işitme kaybı tanısı alan toplam 43 olgu ile yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara, işitme kaybının etiyolojisini tespit etme amacıyla rutin kan tetkikleri, odyometri testleri ve gadolinyum kontrastlı kulak MRG gerçekleştirildi. Kulak MRG bulguları, klinik tecrübesi olan uzman iki radyolog tarafından tek kör olarak değerlendirildi. Olgular; yaş, cinsiyet, işitme kaybına eşlik eden vertigo ve tinnitus varlığı, eşlik eden diabet varlığı, sigara kullanımı, tanı konulan mevsim, yakın zamanlı üst solunum yolu enfeksiyon anamnezi, etkilenen kulak tarafı ve uygulanan tedaviler açısından ayrıntılı sorgulandı. Tüm olgulara steroid tedavisinin uygulanmasıyla beraber; destek amacıyla yatak istirahati ve vitamin tedavisi önerildi. İyileşmenin değerlendirilmesi amacıyla Stachler'in önerdiği kriterler kullanıldı. Bu kriterlere göre tam ve kısmi düzelme gösteren olgular 'düzelme var' olarak; başlangıca göre iyileşme göstermeyen olgular ise 'düzelme yok' olarak gruplandırıldı. Hastaların takipleri sürecinde ilk bir ay haftalık; sonraki dönemde ise aylık olarak odyometrik ölçümleri gerçekleştirildi. Olguların başlangıç ve kontrol odyometri ölçümlerine göre belirlenen iyileşme durumları ile MRG bulguları karşılaştırıldı. Patolojik görüntüleme bulgularının prognozla olan ilişkisi değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamızda tespit edilen patolojik görüntüleme bulguları; internal akustik kanal çapında küçülme; pre-kontrast T1 sekansında sinyal artışı ve post-kontrast T1 sekansında kontrastlanma artışıdır. Bu bulguların izlendiği olguların tedaviye daha az yanıt verdiği belirlendi. Post-kontrast T1 sekansında kontrastlanma artışı bulgusunun kötü prognozla ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (p=0,009) SONUÇ: AİK geçiren olguların tedavi ve uzun dönem takipleri sırasındaki görüntüleme bulgularından elde edilen bilgilerle klinik bilgilerin korelasyonu arttırıldıkça; hastalığın etiyolojisi ve prognozu hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olunacağına düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Sudden hearing loss (SHL), although many etiological factors have been identified; it is an ear disease that is still mostly idiopathic in origin and needs urgent intervention. The prognostic factors affecting the morbidity of this disease, which creates a situation of organ loss for the ear, have been investigated in many studies. In our study, ear Magnetic Resonance Imaging (MRI) findings of patients with SHL were examined and their relationship with treatment results was compared. We aimed to reveal whether the imaging findings examined can be used as a prognostic indicator. MATERIALS AND METHODS: The study was carried out 43 cases who were diagnosed with sudden idiopathic hearing loss by applying to the SBU. Bakirkoy Dr.Sadi Konuk Training and Research Hospital, Ear Nose and Throat Clinic. Routine blood tests, audiometry tests and gadolinium contrast ear MRI were performed to all patients included in the study to determine the etiology of hearing loss. Ear MRI findings were evaluated single-blindly by two clinically experienced radiologists. Cases; Age, gender, presence of vertigo and tinnitus accompanying hearing loss, presence of concomitant diabetes, smoking, season of diagnosis, history of recent upper respiratory tract infection, affected ear side and treatments applied were questioned in detail. With the administration of steroid treatment to all cases; bed rest and vitamin therapy were recommended for support. Stachler's recommended criteria were used to evaluate hearing improvement. According to these criteria, the cases showing full and partial improvement were defined as 'recovery'; cases that did not show improvement from baseline were grouped as 'no improvement'. During the follow-up period of the patients, weekly for the first month; ın the following period, audiometric measurements were performed monthly. The recovery status of the cases, which was determined according to the initial and control audiometry measurements, and MRI findings were compared. The relationship between pathological imaging findings and prognosis was evaluated. RESULTS: Pathological imaging findings detected in our study; reduction in internal acoustic canal diameter; it's an increase in signal in the pre-contrast T1 sequence and an increase in enhancement in the post-contrast T1 sequence. It was determined that the cases with these findings were less responsive to treatment. The correlation between increased enhancement in post-contrast T1 sequence and poor prognosis was found to be statistically significant. (p=0,009) CONCLUSION: As the correlation of clinical information with the information obtained from imaging findings during treatment and long-term follow-up of patients with AIC is increased; We think that we will have more comprehensive information about the etiology and prognosis of the disease.