Elit güreşçilerin spora bağlılık düzeyleri ile kulüp antrenörlerinin etik liderlik ve etik dışı davranışları arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between elite wrestlers 'sport commitment levels and club coaches' ethical leadership and unethical behaviors
  1. Tez No: 689974
  2. Yazar: İBRAHİM ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasının amacını elit güreşçilerin spora bağlılık düzeyleri ile kulüp antrenörlerinin etik liderlik ve etik dışı davranışları arasındaki ilişkinin bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırma evrenini Türkiye Güreş Fedarasyonuna (TGF) kayıtlı türk güreşçiler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini elit erkek 340 güreşçi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Spora Bağlılık Ölçeği”,“Antrenörlerin Etik Dışı Davranışları ile İlgili Sporcu Algısı Ölçeği”ve“Etik Liderlik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekans dağılımları, Pearson Korelasyon Analizi, t-Testi, One-Way ANOVA ve Regresyon Analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, medeni durum, güreş stili, eğitim durumu, spor yaşı ve yaşanılan yer değişkenleri bağlamında Spora Bağlılık Ölçeğinin alt boyutlarında anlamlı farklılığa rastlanırken (p0,05). Millilik durumu, güreş stili, eğitim durumu, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, spor yaşı ve yaşanılan yer değişkenleri bağlamında Antrenörlerin Etik Dışı Davranışları İle İlgili Sporcu Algı Ölçeğinin alt boyutlarında anlamlı farklılığa rastlanırken (p0,05). Medeni durum, millilik durumu, güreş stili, eğitim durumu, baba eğitim durumu, spor yaşı ve yaşanılan yer değişkenleri açısından Etik Liderlik Ölçeğinin alt boyutlarında anlamlı farklılığa rastlanırken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between the sports commitment levels of elite wrestlers and the ethical leadership and unethical behaviors of club coaches in terms of some demographic variables. The population of the research consists of Turkish wrestlers registered to the Turkish Wrestling Federation (TGF). The sample of the study consists of 340 elite male wrestlers.“Scale of Commitment to Sports”,“Scale of Athlete Perception of Unethical Behaviors of Trainers”and“Ethical Leadership Scale”were used as data collection tools. Percentage and frequency distributions, Pearson Correlation Analysis, t-Test, One-Way ANOVA and Regression Analysis were applied in the analysis of the data. According to the results of the research, while a significant difference was found in the sub-dimensions of the Sports Attachment Scale in the context of marital status, wrestling style, education status, sports age and place of residence (p0.05). While there was a significant difference in the sub-dimensions of the Athlete Perception Scale Related to Unethical Behaviors of Trainers in the context of nationality status, wrestling style, educational status, mother's education level, father's education level, sports age and place of residence (p0.05). While a significant difference was found in the sub-dimensions of the Ethical Leadership Scale in terms of marital status, nationality status, wrestling style, education status, father's education level, sports age and place of residence (p0.05).