Bilateral ve unilateral vagotominin kalp atım dinamikleri üzerine etkisi
The effects of bilateral and unilateral vagotomy on heart rate dynamics
- Tez No: 689988
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZBEK, ÖĞR. GÖR. HASAN FEHMİ ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Spontan solunum yapan sıçanlarda sağ ve/veya sol vagotominin kalp hızı değişkenliği (KHD) üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Doğrusal ve doğrusal olmayan KHD yöntemleri ile parasempatik sinir liflerinin kalp üzerindeki asimetrik etkisini gösterebileceği hipotezini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 40 adet Wistar türü erkek sıçan, 5 gruba (n=8) ayrıldı:1. Kontrol (Sham) Grubu, 2. Sağ vagotomi Grubu, 3. Sol vagotomi grubu, 4. Bilateral vagotomi grubu, 5. Atropin Grubu (5 mg/kg, intraperitonal). Müdahaleden önce üretan anestezisi (1.5 g / kg) intraperitonal olarak uygulandı: Tüm hayvanlar, elektrokardiyogram (EKG) ve solunum frekanslarının eşzamanlı kayıtları sırasında spontan solunum gercçekleştirdi. Doğrusal HRV analizleri olarak frekans ve zaman tabanlı, doğrusal olmayan analizler olarak Poincare Plot, Detrended Fluctuation ve Entropi analizleri gerçekleştirildi. Bulgular: Atropin ve Bilateral gruplarda RR intervali, Sağ vagotomi grubunda QJ intervali azaldı. Sağ ve bilateral vagotomi QJc aralığını uzattı. Atropin ve Bilateral vagotomi, zaman ve frekans tabanlı ve doğrusal olmayan parametreleri etkiledi. Sol vagotomi yalnızca frekansa dayalı parametreleri etkilerken, Sağ vagotomi yalnızca ilk 10 dakikada zaman ve frekans alanı parametrelerini etkiledi. Doğrusal olmayan parametreler sadece Atropin ve bilateral vagotomiden etkilendi. Sonuçlar: Sol vagotomi yalnızca frekans tabanlı parametreleri etkiledi. Sağ vagotomi ise yalnızca ilk 10 dakikada hem frekans hem de zaman alanı parametrelerini değiştirdi. Bu sonuç, sağ vagotominin olası bir hormonal refleks mekanizmasını tetiklediğini, ancak sol vagotominin tetiklemediğini işaret etmektedir. Böylece, çalışmamızda sağ ve sol Vagus'un KHD parametrelerini asimetrik olarak etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate effects of right and/or left vagotomy on heart rate variability (HRV) in spontaneously breathing rats. It was hypothesized that linear and nonlinear methods of HRV may indicate different asymmetrical influence of parasympathetic nerve fibers to the heart. Material and Methods: In our study, 40 male Wistar rats were divided into 5 groups (n=8): 1. Control (Sham) Group, 2. Right vagotomy Group, 3. Left vagotomy group, 4. Bilateral vagotomy group, 5. Atropine Group (intraperitoneally injected 5 mg/kg). Urethane anesthesia (1.5 g/kg) was administered intraperitoneally before the intervention: All animals breathed spontaneously, during the simultaneous recordings of electrocardiograms (ECG) and breathing frequencies. Performed HRV analyses were frequency and time domain as linear HRV analyses, Poincare Plot, Detrended Fluctuation and Entropy analyses as non-linear analyses. Results: RR interval was decreased in Atropine and Bilateral groups and QJ interval was decreased in Right vagotomy group. Right and bilateral vagotomy prolonged QJc interval. Atropine and Bilateral vagotomy both changed time, frequency-based and nonlinear parameters. While Left vagotomy affected only frequency-based parameters, Right vagotomy affected time and frequency domain parameters but only in first 10 minutes. Nonlinear parameters were only affected by Atropine and bilateral vagotomy. Conclusion: Left vagotomy affected only frequency domain parameters. Right vagotomy changed both frequency and time domain parameters but only in first 10 minutes. This indicates right vagotomy triggered a possible hormonal reflex mechanism, but left vagotomy did not. Thus, it can be concluded that right and left Vagus affect HRV parameters asymmetrically.