7. sınıf sosyal bilgiler dersi konu ve kazanımlarının tarihsel düşünme becerileri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of 7th grade social studies course subjects and acquisitions in terms of historical thinking skills
  1. Tez No: 690009
  2. Yazar: OZAN KARPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN KİRİŞ AVAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmada 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitabı konularının, öğretim programı kazanımlarının ve çalışma fasiküllerinde bulunan ölçme ve değerlendirme sorularının tarihsel düşünme becerilerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tarihsel düşünme becerileri öğrencilerin tarihi her yönden algılayabilmeleri ve anlamlandırabilmeleri için kritik düzeyde önem arz etmektedir. Bu yüzden öğrencilerin en kolay ulaşabildiği kaynaklar olan ders kitabının ve çalışma fasiküllerinin bu önem düzeyine göre hazırlanması, öğretim programının ise öğrencilerin tarihsel düşünme becerilerini harekete geçirebilmelerini sağlayacak biçimde oluşturulması elzemdir. Belirlenen amaca göre 2020-2021 yılı için hazırlanan MEB yayınlarına ait ders kitabı (MEB, 2020), 2018 sosyal bilgiler öğretim programı (MEB, 2018a) ve Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan çalışma fasikülleri (ODSGM, 2020) doküman olarak belirlenmiştir. Bu dokümanlar ABD Ulusal Tarih Standartları Konseyi'nin (NCHS, 1996) oluşturduğu kriterler doğrultusunda analiz edilmiştir. Ortaya çıkan bulgulardan hareketle öğrencilerde tarihsel düşünme becerilerinden kronolojik düşünme becerisini geliştirici özelliklerin ön planda olduğu; tarihsel kavrama, tarihsel analiz ve yorumlama, tarihsel sorunlara yönelik analiz ve karar verme becerilerinin öğrencilerin tarihsel düşünmeleri açısından etkili olabildiği; tarihsel araştırma becerisinin ise göz ardı edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to evaluate the 7th grade social studies textbook topics, curriculum outcomes and assessment and evaluation questions in the study fascicles according to historical thinking skills. Historical thinking skills are critically important for students to be able to perceive and interpret history in every aspect. Therefore, it is essential that the textbooks and study fascicles, which are the easiest resources available to students, are prepared according to this importance level, and the curriculum is designed in a way that enables students to activate their historical thinking skills. According to the determined purpose the textbook of MEB publications (MEB, 2020), the 2018 social studies curriculum (MEB, 2018a) and the study fascicules prepared by the General Directorate of Assessment and Examination Services (ODSGM, 2020) has been determined are documented. These documents have been analyzed in line with the criteria established by the National Center for History in the Schools (NCHS, 1996). Based on the findings, it is seen that historical thinking skills of the students are in the foreground, which improves chronological thinking skills; historical understanding, historical analysis and interpretation, analysis and decision-making skills for historical problems can be effective in terms of students' historical thinking; It was determined that historical research skills were ignored.