Yenidoğanlardaki solunumsal morbiditelerinin erken tanısında doğumhanede kullanılan akciğer ultrason skorunun yeri ve önemi
The place and importance of pulmonary ultrasound used in the delivery room in the early diagnosis of respiratory diseases in newborns
  1. Tez No: 921786
  2. Yazar: ÜMRAN KORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Akciğer ultrasonografisi (AU) tanıya yönelik, kullanışlı, zararsız, radyasyonsuz, yatak başı yapılabilir, tekrarlanabilir ve pratik bir yöntem olması nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde kullanımı hızla artmaktadır. Doğum salonunda erken dönemde bakılan AU bulguları ve AU skorunun (AUS) yenidoğan bebeklerin solunum morbiditelerini öngörmedeki rolünün belirlenmesi bu çalışmanın primer amacıdır. İkincil amacımız ise yaşamın ilk 24 saatinde yenidoğanın normal pulmoner adaptasyon sürecinin AUS sonuçlarının kullanarak izlenmesidir. Tek merkezli, prospektif, gözlemsel olarak 01.03.2024 ile 01.09.2024 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yürütüldü. Bu çalışma Kırıkkale Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından 10.08.2023 tarihli ve 12/01 karar numarası ile onaylamıştır. Bebeklerin ebeveynlerinden doğum öncesi bilgilendirilmiş gönüllü olur formu alındı. Clinical Trials numarası: NCT06314789 idi. Bu çalışma Kırıkkale Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından 2023/165 proje numarası ile desteklenmiştir. Doğum sonrası anne yanında izlenen yenidoğanlara (Grup 1) yaşamın ilk 24 saatinde toplam 4 kere, doğum salonu (0-30.dakika), 2, 6 ve 24. saatlerde, yenidoğan ünitesine yatışı gereken yenidoğanlara (Grup 2) ise Grup 1'deki zamanlara ek postnatal 72.saatte de beşinci kez AU yapıldı. Akciğer ultrasonu, Pocket Ultrasound System Wireless Ultrasound Scanner C10TX/ Konted Ultrason cihazının lineer probu ile yapıldı. Akciğer ultrason skoru, her akciğer üç bölgeye ayrılarak her alan için 0-3 puan verilerek (toplam:0-18) hesaplandı. Çalışmaya alınan 149 yenidoğanın 118'i (%79.2) Grup 1, 31'i (%20.8) Grup 2'de yer aldı. Solunum sıkıntısı ile yatırılan 19 yenidoğan Grup 2a, solunum sıkıntısı dışı nedenlerle yatırılan 12 yenidoğan Grup 2b olarak sınıflandırıldı. Grup 2a'nın %73.7'si (n:14) yenidoğanın geçici takipnesi, %15.8'i (n:3) geçiş gecikmesi, %10.5'i (n:2) konjenital pnömoni tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
Lung ultrasonography (US) is a diagnostic, useful, harmless, radiation-free, bedside, reproducible and practical method. Consequently, its use in neonatal intensive care units is increasing rapidly. The primary aim of this study was to determine the role of AUS findings and AUS score (AUS) in predicting respiratory morbidity in newborn infants. Our secondary aim is to monitor the normal pulmonary adaptation process of the newborn in the first 24 hours of life using AUS results. A single-centre, prospective, observational study was conducted between 01.03.2024 and 01.09.2024 at Kırıkkale University Faculty of Medicine Hospital. The study was approved by the Kırıkkale University Clinical Research Ethics Committee on 10.08.2023 with decision number 12/01. Prior to birth, informed consent was obtained from the parents of the infants. The clinical trial registration number is as follows: NCT06314789. The study was supported by Kırıkkale University Scientific Research Projects Unit with project number 2023/165. AU was performed a total of four times in the first 24 hours of life in newborns (Group 1). These newborns were followed up by the mother after birth, in the delivery room (0-30 minutes), at 2, 6 and 24 hours, and in newborns who required hospitalisation in the neonatal unit (Group 2), AU was performed for the fifth time at the 72nd hour of life, in addition to the times in Group 1. Lung ultrasound was performed with the linear probe of the Pocket Ultrasound System Wireless Ultrasound Scanner C10TX/ Konted Ultrasound device. The lung ultrasound score was calculated by dividing each lung into three regions and assigning 0-3 points to each region (total: 0-18). In the present study, 149 neonates were included; 118 (79.2%) were in Group 1 and 31 (20.8%) were in Group 2. Nineteen neonates hospitalised with respiratory distress were classified as Group 2a, and 12 neonates hospitalised for reasons other than respiratory distress were classified as Group 2b. In Group 2a, 73.7% (n:14) were diagnosed with transient tachypnoea, 15.8% (n:3) with delayed transition and 10.5% (n:2) with congenital pneumonia.