Ebeveynlerin kullandıkları dijital arabuluculuk türleri, özellikleri ve stratejilerinin incelenmesi
Examining the types, characteristics and strategies of digital mediation used by parents
  1. Tez No: 690152
  2. Yazar: RABİA ÜSTÜNDAĞ ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ENGİN KURŞUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu tezin amacı ilk olarak, alan yazında yer alan dijital arabuluculuk stratejilerini ve özelliklerini bütünsel olarak ortaya koymaktır. Ayrıca Türkiye'de ebeveynlerin kullandıkları arabuluculuk stratejilerini, özelliklerini keşfetmeyi amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. İlk olarak; içerik analizi yöntemlerinden meta sentez kullanılarak ebeveynlerin kullandıkları arabuluculuk stratejilerinin özellikleri incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'de ebeveynlerin kullandıkları arabuluculuk türlerini, özelliklerini ve stratejilerini keşfetmek ve incelemek amacıyla durum çalışması yapılmıştır. Bulgular: Araştırmada incelenen çalışmalarda 31 DA türü tespit edilmiştir. Ebeveyn görüşmelerinin içerik analizinde tartışma, birlikte kullanma, kısıtlama, izleme, sosyal arabuluculuk DA türleri ortaya çıkmıştır. Sonuçlar: Alan yazında en fazla yer alan strateji kısıtlayıcı arabuluculuk (resrictive mediation) stratejisidir. Bu stratejiden sonra; Aktif Arabuluculuk (Active Mediation), İzleme (Monitoring), Teknik Kısıtlama (Technical restrictions), Birlikte Kullanım (Co-viewing mediation) stratejileri yaygın olarak çalışmalarda yer almaktadır. Alan yazında yer alan DA türleri dört gruba ayrılmıştır. Ebeveyn görüşmelerinin içerik analizinde ortaya çıkan DA türleri alan yazında yer alan DA türleri ile benzerdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this thesis is; to reveal the digital mediation strategies and features in the literature holistically. Secondly, it is aimed to explore the mediation strategies and features used by parents in Turkey. Method: Qualitative research methods were used in this study. Firstly, the characteristics of mediation strategies used by parents were examined by using meta-synthesis, one of the content analysis methods. Secondly, a case study was conducted to explore and examine the types, characteristics and strategies of mediation used by parents in Turkey. Findings: In the studies examined in the research, 31 types of digital mediation were identified. In the content analysis of parent interviews, discussion, use together, restriction, monitoring, social mediation, digital mediation types have emerged. Conclusions: The most common strategy in the literature is the Restrictive mediation strategy. After this strategy, Active Mediation, Monitoring, Technical restrictions, Co-viewing mediation strategies are widely used in studies. The types of digital mediation in the literature are divided into four groups. The types of digital mediation that emerged in the content analysis of parent interviews are similar to the types of digital mediation in the literature.