Necîb el-Kîlânî'nin 'Ramazan Habîbî' adlı romanının teknik ve tematik yönden incelenmesi
Technical and thematik analysis of Necîb el-Kîlânî's 'Ramażan Habîbî'
- Tez No: 690161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İslamî edebiyatın önemli şahsiyetlerinden biri olan Necîb el-Kîlânî, 1931-1995 yıllarında Mısır'da yaşamış bir yazardır. Genç yaşta edebiyata adım atıp, yüz kadar eser kaleme almıştır. Yaşadığı dönem ve gezdiği coğrafya, kendisine İslam toplumunun yaşadığı problemleri tanımasına fırsat tanımıştır. Yazar, çalışmalarında gördüğü bu sorunları eserlerinde yazıya dökmüştür. Eserlerinde, Müslüman toplumunun sosyal, siyasal, iktisadi ve dini problemlerini konu edinen yazar, çalışmamıza konu olan“Ramaḍan Ḥabîbî”isimli romanında; 1973 Mısır-İsrail savaşını ele almıştır. Roman, Yahudilerin yayılmacı politikasını, hak hukuk tanımayan zulümlerini ve Amerika'nın ikiyüzlülüğüne karşı Mısır halkının mücadelesine değinmiştir. Bu çalışmada Arap toplumunun yaşadığı kültürel yozlaşma, Siyonizme yaklaşımları ve kişilerin ülkesine aidiyet sorunu gibi konular çerçevesinde Necîb el-Kîlânî'nin“Ramaḍan Ḥabîbî”isimli romanı teknik ve tematik olarak irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Najib el-Kîlânî, who lived in Egypt from 1931 to 1995, is one of the important figures in Islamic literature. He dabbled in literature when he was young and wrote about a hundred works. The period he lived and the countries he visited gave him the opportunity to get to know the problems faced by the Islamic society. The author depicted these problems that he witnessed in his works. Najib el-Kîlânî, who focuses on the social, political, economic and religious problems of the Muslim community in his literary works, deals with 1973 Egypt-Israel war in his novel“RamaḍanḤabîbî”that is the focal point of our research. The novel is about the expansionist policy of the Jews, the unjust oppression they faced and the struggle of the Egyptian people against America's hypocrisy. In this study, Najib el-Kîlânî's novel“Ramaḍan Ḥabîbî”will be examined technically and thematically within the framework of issues such as the cultural corruption experienced by the Arab society, their approach to Zionism and the problem of the sense of belonging for their homeland.