Farklı düzeyde dil becerilerine sahip çocuklarda el becerisinin ve dil becerileri ile el becerisi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationships between manual dexterity and manual dexterity with language ability in children with different language skills
- Tez No: 690215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAZİYE SEÇKİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırmada, farklı düzeyde dil becerilerine sahip olan çocukların motor performanslarının (el becerilerinin) karşılaştırılması ve dil becerileri ile el becerileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma betimsel araştırma yöntemlerinden karşılaştırmalı ilişkisel tarama modelleri ile yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını farklı düzeyde sözel dil becerilerine sahip 34 çocuk (13 kız, 21 erkek) oluşturmaktadır. Katılımcıların yaşları 60-83 ay arasında değişmektedir (X̄=69.44, SS=7.64). Katılımcıların dil becerileri Türkçe Okul Çağı Dil Gelişimi Testi; el becerileri ise Grooved Pegboard Testi ile değerlendirilmiştir. Ortalama ve üzerinde dil performansı gösteren katılımcılarda ortalama altında dil performansı gösteren katılımcıların el becerilerinin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Test sonucunda baskın ve baskın olmayan el ve iki elin ortalamasında, ortalama ve üzerinde dil performansı gösteren katılımcıların daha yüksek performans gösterdikleri görülmüştür. Değişkenler arasındaki ilişkiler incelendiğinde ilişkili sözcük dağarcığı, sözcük betimleme ve biçimbirim tamamlama alt testleri ile el becerisi arasında yüksek düzeyde ve olumsuz yönde; resim sözcük dağarcığı, cümle anlama ve cümle tekrar etme alt testleri ile el becerisi arasında orta düzeyde ve olumsuz yönde anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar ilgili alanyazın ışığında tartışılmış, uygulama ve ileri araştırmalara yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the motor performances (your dexterity) of children with different levels of language skills and to examine the relationships between language skills and manual dexterities. The research was conducted with comparative relational survey model which is one of the descriptive research methods. The participants of the study consist of 34 children (13 girls, 21 boys) with different levels of verbal language skills. Participants' ages range from 60-83 months (X̄ = 69.44, SD = 7.64). Language skills of the participants were evaluated with Turkish School Age Language Development Test. Additionally manual dexterities were evaluated with the Grooved Pegboard Test. The Mann Whitney U test was preferred to compare the manul dexterities of the participants that average showed above average language performance and the participants with below average language performance. As a result of the test, the dominant and non-dominant hand and the average of both hands was observed that the participants who showed average or higher language performance showed higher performance. According to time results of the research, the relationship between language skills and manual dexterities; while there was a high level and negative relationship between manual dexterities and related vocabulary, word description and morpheme completion subtests; a moderate and negative significant correlation was found between manual dexterities and picture vocabulary, sentence comprehension and sentence repetition subtests. The results were discussed in the light of the relevant literature, and suggestions were given for application and further research.