Bazı ilaç etken maddelerinin lipaz enzimi üzerine inhibisyon etkisinin incelenmesi
Investigation of inhibition effects of some pharmaceutical substances on lipase enzyme
  1. Tez No: 690681
  2. Yazar: DOĞAN CAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR BİLGİN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı, lipaz enzimi aktivitesine bazı ilaç etken maddelerinin inhibitör ve aktivatör etkisinin olup olmadığının incelenmesidir. Lipazlar (Triaçilgliserol açilhidrolaz; EC 3.1.1.3), triaçilgliserollerin hidrolizini katalizleyerek di- ve monoaçilgliserollere ve gliserole dönüştürme, lipid-su ara yüzeyinde triaçilgliserolleri hidrolizleme, susuz ortamda ise ester bağlarını sentezleme yeteneğine sahiptirler. Lipaz enziminin lipolitik aktivitesinin enzim lipid ara yüzeyinde gerçekleştiği bilinmektedir. Son yıllarda dünya genelinde ve ülkemizde ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkan obezite hipertansiyon, şeker hastalığı (Tip II -diabetes mellitus), safra kesesi taşları, solunum fonksiyon bozuklukları ve kanser gibi birçok hastalığın oluşumuna öncü olduğu bilinmektedir. Obezite, beslenme şekli ve egzersize bağlı klasik yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Fakat kaybedilen kilolar bir süre sonra tekrar geri alınmaktadır. Bundan dolayı diyet, hayat tarzı değişiklikleri ile verilen kiloların uzun sürede korunmasına yönelik farmakolojik tedaviler önerilmektedir. Bu sebeple kullanılan orlistat, gastrointestinal lipazları inhibe eder ve yağ asitlerinin ince bağırsaktaki emilimini azaltarak kalın bağırsak yolu ile vücuttan atılımını sağlamaktadır. Bu mekanizma ile beraber pankreatik lipaz inhibitörleri vücutta yağların depolanmasını engelleyerek ve kilo kaybını gerçekleştirmektedir. En önemli lipaz inhibitörleri orlistat ve onun hidrojenlenmiş türevi olan lipstatindir. Yapılan bazı çalışmalarda flavonoid, hesperedin, stilben, kateşin ve terpenoid türevleri gibi doğal kaynaklı bileşenlerin de lipaz inhibitörü olarak kullanılabileceği görülmüştür. Bunun yanında, doğal kaynaklı lipaz inhibitörlerinin hızlıca taranması amacıyla kromatografik tekniklerle birleştirilmiş biyootografik yöntemler, çok sayıda bileşenden oluşmuş doğal kaynaklı ekstrelerin her bir bileşeni için pankreatik lipaz aktivitesini kalitatif olarak gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether some drug active ingredients have inhibitory and activator effects on lipase enzyme activity. Lipases (Triacylglycerol acylhydrolase; EC 3.1.1.3) are capable of converting to diand monoacylglycerols and glycerol by catalyzing the hydrolysis of triacylglycerols, hydrolyzing triacylglycerols at the lipid-water interface, and synthesizing ester bonds in anhydrous medium. It is known that the lipolytic activity of the lipase enzyme takes place at the enzyme lipid interface. It is known that obesity, which has been a serious health problem throughout the world and in our country in recent years, is a pioneer in the formation of many diseases such as hypertension, diabetes (Type II-diabetes mellitus), gallstones, respiratory dysfunction and cancer. Obesity is tried to be treated with classical methods depending on diet and exercise. However, the lost weight is regained after a while. Therefore, pharmacological treatments are recommended for long-term preservation of weight loss with diet, lifestyle changes. For this reason, orlistat used inhibits gastrointestinal lipases and reduces the absorption of fatty acids in the small intestine and ensures their excretion from the body through the large intestine. Along with this mechanism, pancreatic lipase inhibitors prevent the storage of fat in the body and cause weight loss. The most important lipase inhibitors are orlistat and its hydrogenated derivative, lipstatin. In some studies, it has been observed that naturally sourced ingredients such as flavonoid, hesperedin, stilben, catechin and terpenoid derivatives can also be used as lipase inhibitors. In addition, bioautographic methods combined with chromatographic techniques to quickly screen naturally sourced lipase inhibitors can qualitatively show pancreatic lipase activity for each component of naturally sourced extracts composed of multiple components.