Kalite maliyetlerinin bir sağlık işletmesinde incelenmesi
Examination of quality costs in a healthcare business
  1. Tez No: 690708
  2. Yazar: GÜLTEKİN KEÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küresel rekabet ortamında rakiplere karşı avantaj sağlayabilmenin en önemli unsuru, kaliteli ürün ya da hizmet sunmaktır. Bu durum hastaların müşteri olarak kabul edildiği ve sunulan hizmetteki küçük bir başarısızlığın doğrudan insan hayatıyla ilgili olduğu sağlık sektöründe daha da dikkat çekicidir. Günümüzde işletmelerinin başarısı ürün ve hizmetlerin kalitesi ile doğru orantılı artarken odaklanılması gereken konu ürün veya hizmetteki kalitenin işletmelere maliyetinin ne olduğudur. Bu durum yöneticilerin vereceği idari ve finansal kararları yönlendirici etkiye sahiptir. Bu çalışmanın amacı, kalite maliyetlerine yöneticilerin dikkatini çekmek ve özellikle sağlık işletmelerinde kalite maliyet analizleri sonucunda verimliliği nasıl arttırabileceği sorusuna cevap aramaktır. Bu amaç doğrultusunda Artvin ilinde bir sağlık işletmesinde örnek olay çalışması yapılmıştır. Çalışmada işletmenin faaliyet raporlarından, içsel dokümanlarından ve mülakat yöntemi ile veriler toplanmış ve işletmenin 2019 yılı kalite maliyet verileri PAF modeline göre tespit edilmiştir. Kalite maliyet verileri analiz edilerek değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda hastanenin toplam maliyetlerinin %18,02'sini kalite maliyetlerinin oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important element of gaining an advantage against competitors in a global competitive environment is to offer quality products or services. This situation is even more striking in the health sector, where patients are accepted as customers and a small failure in the service provided is directly related to human life. Today, while the success of businesses increases in direct proportion to the quality of products and services, the issue that needs to be focused on is what the cost of quality in the product or service is to businesses. Analysis of the costs incurred while providing quality. This situation has the effect of guiding the administrative and financial decisions of the managers. The aim of this study is to draw the attention of managers to quality costs and to seek an answer to the question of how it can increase productivity as a result of quality cost analysis, especially in health enterprises. For this purpose, a case study was conducted in a health business in Artvin province. In the study, data were collected from the activity reports, internal documents and interview method of the business, and the quality cost data of the business for 2019 were determined according to the PAF model. Quality cost data were analyzed and evaluated. As a result of the study, it was determined that 18.02% of the total costs of the hospital were composed of quality costs.