Liderlik türlerinin iş tatminine etkisi beyaz yakalı çalışanlar üzerinde bir araştırma
The effect of leadership types on job satisfaction a research on white collar employees
  1. Tez No: 690709
  2. Yazar: MERVE ÇAPAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN TUĞÇE ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada liderlik türlerinin iş tatmini üzerindeki etkisinin farklı sektörlerde yer alan beyaz yaka çalışanlar üzerinde araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, liderlik ve iş tatmini üzerine literatür çalışması ve beyaz yaka çalışanlar üzerinde yapılan uygulama bölümlerinden oluşmaktadır. Literatür taraması kısmında liderlik, liderlik türleri, yıllar içerisinde geliştirilen liderlik teorileri ile iş tatmini, iş tatminin önemi, iş tatminini etkileyen faktörler, iş tatmini ile ilgili teoriler ile iş tatminini sonuçları kavramları açıklanmıştır. Uygulama kısmında bankacılık, hizmet, turizm, perakende, ilaç vb. farklı sektörlerde aktif çalışma hayatında bulunan 357 beyaz yaka çalışan ile gönüllülük esasına dayalı yapılan anket kapsamında elde edilen veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda dönüşümcü liderlik türünün iş tatmini üzerinde anlamlı ve pozitif yönde bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Çalışmanın başında öngörülen otokratik liderlik ile iş tatmini arasında negatif yönde bir ilişki olduğu sonucu da çalışma sonucu doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of leadership styles on job satisfaction on white-collar workers in different sectors. The study consists of a literature study on leadership and job satisfaction and practice sections on white-collar employees. In the literature review section, leadership, leadership types, leadership theories developed over the years, job satisfaction, importance of job satisfaction, factors affecting job satisfaction, theories about job satisfaction and job satisfaction results concepts are explained. In the application part, banking, service, tourism, retail, medicine and so on. The data obtained within the scope of a voluntary survey conducted with 357 white-collar employees working actively in different sectors were analyzed with SPSS. As a result of the analysis, it was found that transformational leadership type has a significant and positive relationship on job satisfaction. The result of the negative relationship between autocratic leadership and job satisfaction envisaged at the beginning of the study was confirmed by the study.