Bireyleri e-spor'a katılıma motive eden unsurların belirlenmesi
İnvestigation of the motivation of individuals to participate in e-sports according to various variables
- Tez No: 690728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM BOYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin boş zaman değerlendirme aracı olarak E-spor etkinliklerine katılım motivasyonlarının belirlenmesidir. Araştırmaya Üniversite eğitimleri devam 335 kadın, 397 erkek katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu ile Öz ve Üstün (2019) tarafından geliştirilen EKMÖ kullanılmıştır. Verilerin analizinde normallik varsayımları karşılanmadığı için ikili karşılaştırmalar için Mann Whitney U ve çoklu karşılaştırmalar için Kruskall Wallis h testi SPSS 24 programı aracılığı ile sınanmıştır. Çalışmanın sonucunda cinsiyet değişkenine göre boş zaman değerlendirme tercihlerinin değişkenlik gösterdiği, EKMÖ'nün tüm alt boyutlarında erkek katılımcılar lehine, yaşa, sınıfa ve günlük oyun oynama süresine göre başarı ve yetkinlik ile boş zaman değerlendirme alt boyutlarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuç olarak üniversite öğrencilerinin boş zamanlarında oyun oynama ve E-spor katılım düzeyleri göz önüne alındığında geliştirici ve yapıcı politikaların belirlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the motivation of university students to participate in E-sports activities in their free times. The research consists of 335 female and 397 male participants who continue their university education. The demographic information form prepared by the researcher and the E-sports participation motivation scale developed by Öz and Üstün (2019) EKMÖ research. Since the assumptions of normality were not met in the analysis of the data, the Man Whitney test for pairwise comparisons and the Kruskall Wallis test for multiple comparisons were tested using the SPSS 24 program. As a result of the study, a significant difference was found in the subdimensions of success and competence and leisure time according to age and class and Daily playing time in favor of male participation of university students in their free times, it is recommended to determine developer, it is recommended to determine developer and constructive policies.