Üniversite personelinin kalite süreçleri algısının incelenmesi: Giresun Üniversitesi örneği
Examination of university staff's perception of quality processes: Giresun University case
  1. Tez No: 690736
  2. Yazar: ELİF TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada, yükseköğretim kurumlarında iç paydaş konumunda bulunan akademik ve idari personelin üniversitede yürütülen kalite süreçlerini algılama düzeylerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma, akademik ve idari personelin üniversitedeki kalite süreçlerine ilişkin algılarının incelenmesi amacıyla bir ölçek geliştirilmesi ve personelin kalite süreçlerine ilişkin algılarının cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi vb. değişkenlere göre incelenmesi amacıyla yapılmış tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Giresun Üniversitesi'nin çeşitli birimlerinde görev yapmakta olan 197 akademik ve idari personel oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştımacı tarafından geliştirilen ve“Yükseköğretimde Kalite Süreçleri Algısı Ölçeği”adı verilen 26 maddelik ölçeğin çalışma grubuna uygulanması yoluyla elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, Giresun Üniversitesi'nde çalışan akademik ve idari personelin üniversitede yürütülen kalite süreçlerine ilişkin algılarının cinsiyete, yaşa, kurumdaki hizmet süresine, kadrosunun bulunduğu birime ve hizmet içi eğitim alma durumuna göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Öte yandan kalite çalışmalarında görev alan personelin kalite çalışmalarına ilişkin algılarının yönetim sistemi alt boyutunda daha yüksek olduğu; akademik personelin kalite süreçlerine ilişkin algılarının kalite güvencesi alt boyutunda idari personele göre daha yüksek olduğu; lisansüstü eğitim mezunu olan akademik ve idari personelin kalite süreçlerine ilişkin genel toplam puanlarının ve kalite güvencesi alt boyuta ilişkin puanlarının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the perception levels of quality process of academic and administrative staff who are at the council of higher education in the position of internal partners. This research aims to develop a scale to measure the perception of academic and administrative staff at university concerning quality process and it is a kind of study related to the quality process of the staff's perception according to the variants like their gender, age and level of education. The study group of this research comprises 197 academic and administrative staff of Giresun University in 2019-2020 Educational Year at different units. The data of this research has been obtained by applying a scale named“The Scale of Quality Process Perception at Higher Education”to a study group developed by the researcher and it includes 26 articles. As a result of the analysis it has been observed that the perception of quality process academic and administrative staff who work at Giresun University does not vary according to their gender, age service life, the unit of staff and inservice training. On the other hand, it has been observed that the perception of quality study of the staff who take part in the study of quality is higher as the subscale of administration system; the quality process perception of academic staff is higher at the subscale of quality standard when compared with the administrative staff and general total points and quality standard subscale points of academic and administrative staff with postgraduate education are higher.