İyi ve zayıf okuduğunu anlama becerilerine sahip olan öğrencilerin okuma performansları üzerinde etkili olan değişkenlerin incelenmesi
Investigation of the variables affecting the reading performance of students with the skills of good and poor reading
  1. Tez No: 690763
  2. Yazar: İLHAN ÜŞÜMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİDE KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın temel amacı iyi ve zayıf okuduğunu anlama becerilerine sahip ikinci sınıf öğrencilerin okuma performansları üzerinde etkili olan değişkenlerin incelenmesidir. Araştırmada Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesinde öğrenim gören düşük ve yüksek sosyo-ekonomik düzeye sahip 165 öğrenci ile çalışılmıştır. Bu araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Çalışmada ikisi bilgi verici, ikisi öyküleyici olmak üzere dört metin veri toplama aracı olarak uygulanmıştır. Çalışmalar öğrencilerin kendi okullarında önceden belirlenen ortamlarda bireysel olarak yapılmıştır. Çalışmanın verileri korelasyon katsayısı ve Mann Whitney U testi kullanılarak SPSS istatistik programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular incelendiğinde, ikinci sınıf öğrencilerinde iyi ve zayıf okuyucu olmaya göre; dinlediğini anlama becerilerinde, çözümleme hata yüzdesinde, çözümleme sürelerinde ve akıcılıkta anlamlı fark olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the variables that affect the reading performance of second-year students with good and poor reading comprehension skills. In the research, 165 students with low and high socio-economic status studying in Pazarcık district of Kahramanmaraş province were studied. This research is a descriptive study in scanning model. In the study, four texts, two of which are informative and two of which are narrative, were used as data collection tools. The studies were carried out individually in the predetermined environments of the students' own schools. The data of the study were analyzed with the SPSS statistical program using the correlation coefficient and Mann Whitney U test. When the findings obtained in the study are examined, according to the second year students being good and poor readers; It was found that there was a significant difference in listening comprehension skills, decoding error percentage, decoding times and fluency.