COVID-19 pandemi döneminde çevrim içi lisans derslerine yönelik öğrenci katılımının incelenmesi
Examining student engagement in online undergraduate courses during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 690846
  2. Yazar: HATİCE USLU KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN BAVLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Literatürde, öğrenci katılımının yükseköğretimdeki önemine vurgu yapan çok sayıda çalışma yer almaktadır. Bununla beraber, Covid-19 pandemi döneminde çevrim içi lisans derslerine yönelik öğrenci katılımı üzerine gerçekleştirilen sınırlı sayıda çalışmanın bulunduğu görülmektedir. Mevcut araştırmanın amacı, Covid-19 pandemi döneminde çevrim içi lisans derslerine yönelik öğrenci katılımının nasıl sağlandığının ortaya konulmasıdır. Araştırma deseni, nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik desen olarak belirlenmiştir. Kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenen çalışma grubu, Yükseköğretim Kuruluna bağlı vakıf ve devlet olmak üzere çeşitli üniversitelerde görev yapan 10 öğretim elamanı ile bu öğretim elemanlarının çevrim içi derslerini takip eden 15 lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler ile odak grup görüşmesi aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler tümevarımsal tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Analizler neticesinde ortaya çıkan kodlar ilişkili oldukları kategori ve temalar altında bir araya getirilmiştir. Araştırma bulguları, Covid-19 pandemi döneminde çevrim içi lisans derslerinde öğrenci katılımının sağlanmasının birçok faktöre bağlı olduğunu göstermektedir. Bu faktörler öğrenen/öğreten/öğrenme ortamı ile ilgili durumlar, ölçme ve değerlendirme ile ilgili durumlar, öğretim süreci ile ilgili durumlar ve teknik durumlar olmak üzere dört ana tema kapsamında detaylı olarak incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, çevrim içi lisans derslerine yönelik öğrenci katılımının önemini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, öğrenci katılımının sağlanmasında etkili durum ve stratejiler tartışılarak çevrim içi öğrenme/öğretim süreci ile ilişkili bazı tespit ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of student engagement in higher education has received a lot of attention in the literature. However, there is limited data concerning online student engagement in higher education in times of the Covid-19 pandemic. The purpose of this study was to reveal how student engagement was maintained in online undergraduate courses during emergency remote teaching. Transcendental phenomenological research was adopted to examine the experiences of undergraduate students and instructors regarding student engagement in online courses. Snowball sampling was used to select a study group of 15 undergraduate students and 10 instructors from various public and private universities in Turkey. Data was collected through semi-structured interviews and a focus group. An inductive approach to thematic analysis was used for data analysis. The findings of the study indicated that maintaining student engagement during emergency remote teaching depended on a variety of factors. These factors were examined under four major themes: Conditions related to learners/instructors/online learning environment, conditions related to online assessment, conditions related to online teaching process, and technical conditions. Study results revealed the importance of maintaining student engagement during online undergraduate courses in distance education. In this regard, effective strategies and circumstances for student engagement in online learning/teaching are discussed.