Ortaokul 5. ve 8. sınıf Türkçe ders kitaplarının yabancı kökenli sözcükler bağlamında karşılaştırılması
Comparison of secondary school 5th and 8th grade Turkish coursebooks in the context of foreign origin words
  1. Tez No: 690872
  2. Yazar: ERHAN SATIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ana dili öğretimi, temelde ailede başlayıp daha sonra çevre ile etkileşimle devam eden bir süreçtir. Kişinin eğitim sistemine dâhil olmasıyla daha sistematik bir hâl alan ana dili öğretimi, bireyin dilini tam ve istendik bir şekilde edinmesini amaçlar. Bu noktada ana dili dersi olan Türkçe dersi ve bu derste kullanılan materyaller büyük bir önem taşımaktadır. Ders kitapları ise bu materyaller içerisinde en yoğun kullanılan araç gereçlerdendir. Ders kitaplarında kullanılan dil ve sözcük seçimi de kitapların amaca uygunluğu için önemli bir göstergedir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesinin kullanıldığı bu çalışmada ortaokul 5. ve 8. sınıf Türkçe ders kitapları içerdiği yabancı kökenli sözcükler bağlamında incelenip karşılaştırılmıştır. Kitaplar, içerdiği konu ve etkinlikler çerçevesinde ortak bölümlere ayrıldıktan sonra bu bölümlerde yer alan yabancı kökenli sözcükler tekrarlarla beraber sayılmış ve oranlanmıştır. Daha sonra ise bölümler ve kitapların geneli oran bazında karşılaştırılmıştır. Ayrıca, elde edilen sözcüklerin köken dilleri de tespit edilerek kitaplarda en fazla sözcük kökenine sahip yabancı diller de belirlenmiştir. Verilerin analizi ise betimsel analiz ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda 5. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan yabancı kökenli sözcüklerin oranı %19,90; 8. sınıf Türkçe ders kitabında ise 19,57 olarak tespit edilmiştir. İncelenen her iki kitapta da en çok sözcük kökenine sahip diller sırasıyla Arapça ve Farsça olarak bulunmuştur. Bu bulgular neticesinde farklı seviyedeki kitapların sözcük kökenleri gözetilerek hazırlanmadığı, sözcük seçimi konusunda daha hassas davranılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mother tongue education is a process that basically starts in the family and then continues with the interaction with the environment. The mother tongue education, which becomes more systematic with the person's inclusion in the education system, aims to acquire the language completely and in a desired way. At this point, the Turkish lesson, which is the mother tongue lesson, and the materials used in this lesson are of great importance. Textbooks are among the most frequently used tools and materials among these materials. The language and word choice used in the textbooks is also an important indicator for the suitability of the textbooks. In this study, in which document analysis, one of the qualitative research methods, was used, middle school 5 th and 8th grade Turkish textbooks were examined and compared in the context of foreign words they contain. After the books were divided into common sections within the framework of the subjects and activities they included, the foreign-origin words in these sections were counted and proportioned together with the repetitions. Then, the chapters and the general books were compared on the basis of ratio. In addition, the origin languages of the words obtained were determined, and the foreign languages with the most word origins in the books were determined. The analysis of the data was done with descriptive analysis. As a result of the research, the rate of foreign origin words in the 5th grade Turkish textbook was 19.90%; In the 8th grade Turkish textbook, it was determined as 19.57%. In both books examined, the languages with the most lexical origins were found to be Arabic and Persian, respectively. As a result of these findings, it was concluded that the books at different levels were not prepared by considering the origins of words, and it was necessary to be more sensitive about word selection.