Bipolar bozukluğu olan hastalarda biyolojik ritmin algılanan sosyal destek, stresle baş etme ve tedaviye uyum ile ilişkisi
The relationship of biological rhythm in patients with bipolar disorder and perceived social support, stress, coping styles and treatment adherence
  1. Tez No: 690948
  2. Yazar: TUĞÇE UÇGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
AMAÇ: Bipolar bozukluk; tekrarlayan hipomani, mani ve depresif dönemlerle seyreden, remisyon döneminde normal duygu duruma sahip oluna bilinen, atak dönemlerinde bireyin sosyal ve mesleki işlevselliğinde bozulmaya ve yeti yitimlerine neden olan kronik seyirli bir duygu durum bozukluğudur. Bu araştırma bipolar bozukluğu olan hastalarda biyolojik ritim ile algılanan sosyal destek, stresle başa çıkma tarzları ve tedaviye uyum arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, Ankara ilinde bulunan iki eğitim ve araştırma hastanesinin psikiyatri polikliniğinde Mart 2020-Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya bipolar bozukluğu olan 111 hasta dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında; Sosyodemografik Bilgi Formu, Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Morisky Tedaviye Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri için Statistical Package for the Social Sciences 21.0 paket programından yararlanılmıştır. Sürekli değişkenler için aritmetik ortalama ± standart sapma, kategorik değişkenler için sayı ve yüzde ifadeleri kullanılmıştır. Ölçek ve alt ölçek puanlarının normallik dağılımları Kolmogorov Smirnov testi ile incelenmiştir. Değişkenler arası ilişkinin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi, değişkenler üzerindeki etkinin incelenmesinde çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Bipolar disorder is a chronic mood disorder that is accompanied by recurrent hypomania, mania and depressive periods, have normal mood during remission, and causes deterioration in the social and professional functionality of the patients' and disability during episodes. The aim of this study was to examine the relationship between biological rhythm and perceived social support, stress coping styles and treatment adherence in patients with bipolar disorder. MATERIALS AND METHODS: This descriptive study was clinic conducted between March 2020 and February 2021 in psychiatry clinics of two training and research hospitals in Ankara. A total of 111 patients with bipolar disorder were included in the study. Data were collected by using the Descriptive Information Form, Biological Rhythms Interview of Assessment in Neuropsychiatry, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Stress Coping Styles Scale, Morisky Treatment Adherence Scale. Statistical Package for Social Sciences (IBM SPSS inc., Chicago, IL, USA) 21.0 was used for statistical analysis. Arithmetic mean ± standard deviation for continuous variables and number and percentage expressions were used for categorical variables. The normality distributions of the scale and its sub-scores were analyzed with the Kolmogorov Smirnov test. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between variables, and multiple regression analysis was used to examine the effect on variables.