Bireylerin yaşam memnuniyetini etkileyen faktörlerin ordinal regresyon analizi ile incelenmesi
Investigation of factors affecting life satisfaction of individuals with ordinal regression analysis
- Tez No: 690952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Olasılık Teorisi ve Olasılık Süreçleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bireylerin yaşam memnuniyetini birden fazla faktör etkileyebilir. Bunlara örnek olarak cinsiyet, eğitim durumu, medeni durumu, sağlık durumu, gelir durumu, sosyal yaşam, çevresel faktörler ve ekonomik güvenlik şeklindeki etmenlerdir. Bu çalışmanın amacı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan 2019 Yaşam Memnuniyeti Anket verilerinden faydalanarak bireylerin yaşam memnuniyetini etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu amaçla Türkiye İstatistik Kurumu'nun 9212 bireye uygulanan anket verilerinden faydalanılmıştır. Bağımlı değişkenin memnuniyet değişkeni seçilerek SPSS paket programıyla analizi yapılmıştır. Ordinal Lojistik Regresyon Analizi ile sosya-demografik özelliklerine göre mutluluk düzeyleri incelenerek elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak yorumlanmıştır. İncelenen analiz sonuçlarında; demografik özelliklerin ve zamanın memnuniyeti değiştirebildiği, bunlara ek olarak eğitimin, sağlık durumunun, gelir durumunun yaşam memnuniyeti açısından istatistiksel olarak anlamlı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
More than one factor can affect the life satisfaction of individuals. Examples of these are gender, educational status, marital status, health status, income status, social life, environmental factors and economic security. The purpose of this study is to determine the factors affecting the life satisfaction of individuals by using the data of the 2019 Life Satisfaction Survey conducted by the Turkish Statistical Institute (TUIK). For this purpose, the survey data of the Turkish Statistical Institute applied to 9212 individuals were used. The happiness variable of the dependent variable was selected and analyzed with SPSS package program. With Ordinal Logistic Regression Analysis, the results obtained by examining happiness levels according to their socio-demographic characteristics were interpreted statistically. In the analyzed analysis results; It was revealed that demographic characteristics and time can change satisfaction, in addition to these, education, health status and income status are statistically significant in terms of life satisfaction.