Barbunya kabuklarından aktif karbon üretimi ve boyarmadde gideriminde kullanılması
Production of activated carbon from kidney bean shells and its use in dyestuff removal
- Tez No: 690967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR SELENGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, barbunya kabuklarını kullanarak kimyasal aktivasyon ve karbonizasyon yöntemi ile aktif karbon üretilmiştir. Kimyasal aktivasyon işleminde barbunya kabuklarına 3:1 (ZnCl2/Barbunya kabuğu) oranında çinko klorür emdirilmiştir. Ardından 600oC'de karbonizasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Üretilen aktif karbonun BET (Brunauer-Emmet-Teller) analizi yapılarak yüzey alanı 1602 m2/g olarak belirlenmiştir. Barbunya kabuklarından elde edilen aktif karbon farklı özellikte üç boyarmaddenin adsorpsiyonunda kullanılmıştır. Her bir boyarmadde için çözelti pH'ı, adsorban madde miktarı, denge süresi, sıcaklık ve başlangıç boyarmadde derişiminin adsorpsiyona olan etkileri araştırılmıştır. Adsorpsiyon çalışmaları sonucunda elde edilen veriler kullanılarak çeşitli izoterm modelleri ve kinetik modellere uygunlukları incelenmiştir. Ayrıca adsorpsiyon termodinamiği ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Barbunya kabuğu, üretilen aktif karbon ve boyarmadde adsorplamış aktif karbonların FE-SEM (Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, activated carbon was produced by chemical activation and carbonization method using kidney bean shells. In the chemical activation process, zinc chloride was impregnated with the kidney bean shells at a ratio of 3:1 (ZnCl2/Kidney bean shell). Then, activated carbon is produced by carbonization at 600oC. Surface area of the produced activated carbon was determined as 1602 m2/g by performing BET (Brunauer-Emmet-Teller) analysis. The produced activated carbon from kidney bean shells was used in the adsorption of three dyestuffs with different properties. The effects of solution pH, adsorbent amount, equilibrium time, temperature and initial dyestuff concentration on adsorption were investigated for each dyestuff. By using the data obtained as a result of adsorption studies, various isotherm models and their compatibility with kinetic models were examined. FE-SEM (Field Emission Scanning Electron Microscopy) analyzes of the kidney bean shells, produced activated carbon and dyestuff adsorbed activated carbons were performed.