2014-2019 yılları arasında Ankara'da otopsileri yapılan adolesan olguların adli tıp açısından değerlendirilmesi
Evaluation of adolescents, whose autopsies were performed in Ankara, between years 2014-2019, in terms of forensic medicine
- Tez No: 690968
- Danışmanlar: PROF. TANER AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde adolesanlar, ülkeden ülkeye ve hatta bölgeden bölgeye değişen oranlarda öngörülebilir ve önlenebilir nedenlerle ölmekte veya sakat kalmaktadır. Bu nedenle adolesan yaş grubundaki adli ölümler ve bunlara yapılan otopsiler daha fazla önem arz etmektedir. Çalışmamızda, adolesan dönemdeki, biyolojik ve psikolojik gelişimini henüz tam olarak tamamlamamış olan bireylerin ölüm nedenlerinin saptanması ve özellikle engellenebilir olan ölüm nedenlerine yönelik alınabilecek önlemlerin tartışılması amaçlanmaktadır. Materyal-Metod: 01.01.2014-01.01.2019 tarihleri arasında Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde otopsileri yapılan, toplam 9665 olgu içinden 10-19 yaş arasında olduğu anlaşılan toplam 531 olgu retrospektif olarak değerlendirilmiş, bir olgu kimliği belirlenememiş olduğu için çalışma dışı bırakılmıştır. Bulgular: 530 olgunun 379'u (%71,5) erkek, 151'i (%28,5) kadın olup, yaş ortalamasının 15,60±2,16 olduğu saptanmıştır. 530 olgunun 88'inin (%16,6) ölüm nedeninin belirlenemeyip sevk edildiği görülmüştür. Ölüm nedeni belirlenen 442 olgu ölüm orijini açısından incelendiğinde; 17 olgunun (%3,8) doğal orijinli, 183 olgunun (%41,4) kaza görüntüsü veren, 136 olgunun (%30,8) intihar görüntüsü veren, 69 olgunun (%15,6) cinayet görüntüsü veren ölüm olduğu tespit edilmiştir. Erkek olgularda en sık kaza görüntüsü veren ölümler görülürken, kadın olgularda en sık intihar görüntüsü veren ölümlerin görüldüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In theese days, adolescents die or become disabled due to predictable and preventable causes varying from country to country and even from region to region in the same country. For this reason, deaths and the autopsy of adolescents becoming more important every day. In this thesis, it is aimed to determine the manner of death of individuals who are in adolescence and therefore have not yet fully completed their biological and psychological development, and to discuss the precautions that can be taken especially for preventable causes of death. Methods: A total of 531 cases, aged between 10-19 years, out of a total of 9665 cases, whose autopsies were performed in Ankara between 01.01.2014-01.01.2019, were evaluated retrospectively, and one case was excluded from the study because its identity could not be determined. Results: Of 530 cases, 379 (71.5%) were male and 151 (28.5%) were female, and the mean age was 15.60±2.16. The cause of death in 88 (16.6%) of 530 cases could not be determined, and they were referred. When 442 cases whose cause of death was determined were examined in terms of the manner of death; It was determined that 17 cases (3.8%) were of natural origin, 183 cases (41.4%) had the appearance of the accident, 136 cases (30.8%) had the appearance of suicide, and 69 cases (15.6%) had the appearance of murder.