Halide Edip Adıvar'ın hayatı ve siyasi kişiliği
Halide Edip Adıvar's life and political personality
- Tez No: 691070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NASRULLAH UZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Halide Edip Adıvar, Meşrutiyet'in ilanı, Osmanlı Devleti'nin son dönemleri, Milli Mücadele, Cumhuriyet'in kuruluşu ve çok partili hayata geçiş gibi Türk tarihinin son derece önemli dönemlerine şahitlik etmiş ve bu süreçte görev üstlenmiş çok cepheli bir aydındır. Kadının hiçbir siyasi ve sosyal hakkının olmadığı dönemlerde dahi eylem sahasında olan cesur bir karakterdir. Aynı zamanda edebi, askeri, siyasi pek çok alanda faaliyet göstermiş birisisidir. Halide Edip'in edebiyatçı kimliğinin yanında göz ardı edilmiş fikri bir yönü de vardır. Bu çalışmada Halide Edip Adıvar'ın Türk demokrasisi hakkındaki fikirleri ve aktif siyasete atıldığı Demokrat Parti dönemi vekilliği bütünsel olarak sunduğumuz biyografisi üzerinden verilecektir. Bu çalışmanın temel amacı Halide Edip Adıvar'ın hayatı ve siyasi kişiliğini ortaya koymak, aktif siyasetteki faaliyetlerine yer vermektir. Çalışmanın ilk bölümünde Halide Edip Adıvar'ın Milli Mücadele öncesindeki yaşamı, ikinci bölümünde Milli Mücadele dönemindeki faaliyetleri, üçüncü bölümünde Milli Mücadele sonrasındaki faaliyetleri, dördüncü bölümde ise Demokrat Parti dönemi milletvekilliği ve Türk demokrasisine bakışı üzerinde durularak Türk siyasi hayatındaki yeri verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Halide Edip Adıvar is one of the most prominent intellectual figures of Turkey who not only witnessed significant historical moments such as the declaration of the Constitutional Monarchy, the last periods of Ottoman Empire, War of Independence, the establishment of the Republic, and the transition to multi-party system, but also was personally involved in various events shaping the course of history. She was a spirited character who had the courage to be on the field at a time when women did not have any political or social rights. Moreover, she was also interested in literature, military matters, and politics. In addition to her literary persona, Halide Edip also had an intellectual side often ignored by many others. This study will holistically present Halide Edip Adıvar's opinions on Turkish democracy and her time as deputy during Democrat Party's time in power from a biographical perspective. The aim of this study is to demonstrate the life and political persona of Halide Edip Adıvar, and introduce readers to her activities during her active political life. In the first part of the study, Halide Edip Adıvar's life before the National struggle, in the second part her activities during the National struggle, in the third part her activities after the National struggle, and in the fourth part, her position in the Turkish political life by emphasizing her views on the Democratic Party period and Turkish democracy.