İlkokul öğretmenlerinin öğretim sürecindeki zaman yönetimi becerileri
Time management skills of primary school teachers in the teaching process
  1. Tez No: 691274
  2. Yazar: TEVFİK GELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul öğretmenlerinin öğretim sürecindeki zaman yönetimi beceri düzeylerini incelemek ve öğretmen görüşlerine dayalı olarak bu düzeylerin nedenlerini ortaya koymaktır. Bu temel amaçlar kapsamında ise öğretmenlerin öğretim sürecindeki zaman yönetimi beceri düzeylerinin bazı bağımsız değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olup olmadığını belirlemektir. Araştırmada“açıklayıcı sıralı karma yöntem”deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünün örneklemini kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen 259 öğretmen; nitel bölümünün çalışma grubunu ise amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen 11 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında ''Öğretim Sürecinde Zaman Yönetimi Ölçeği'', nitel verilerin toplanmasında ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre öğretmenlerin öğretim sürecindeki zaman yönetimi beceri düzeylerinin ''çok yüksek'' düzeyde olduğu görülmüştür. Aynı zamanda nicel araştırma sonucunda öğretmenlerin öğretim sürecindeki zaman yönetimi becerileri; ''cinsiyet'', ''yaş'', ''mesleki kıdem yılı'', ''öğrenim düzeyi'', ''görev yapılan okuldaki hizmet süresi'', ''günlük hayatta zamanı yönetme durumu'' değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaşırken; ''branş'', ''okutulan sınıf düzeyi'', ''zaman yönetimiyle ilgili yayın okuma durumu'' ve ''zaman yönetimiyle ilgili herhangi bir faaliyete katılım durumu'' değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaşmadığı bulunmuştur. Araştırmanın nitel bölümünden elde edilen analizler sonucunda ise ''dersten önce zaman yönetimi'', ''derste zaman yönetimi'', derste zaman tuzaklarına karşı zaman yönetimi'' ve ''zamanın etkili kullanılmasına ilişkin diğer faktörler'' olmak üzere 4 tema oluşturulmuştur. Araştırmanın sonucunda nitel bulgulardan elde edilen sonuçların nicel sonuçları açıklayabildiği ve her iki boyuttan elde edilen bulguların birbiriyle örtüştüğü görülmüştür. Genel olarak öğretmenlerin öğretim sürecindeki zamanı etkili kullanmasında, zamana ilişkin tutumlarının yanı sıra mesleğe karşı pozitif tutumlarının, sınıf yönetimi becerilerinin ve meslekteki kıdem yılının etken bir faktör olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the time management skill levels of primary school teachers in the teaching process and to reveal the reasons for these levels based on teacher opinions. Within the scope of this main purpose, it is to determine whether there is a statistically significant difference between the time management skill levels of teachers in the teaching process according to some independent variables. ''Explanatory sequential mixed method'' design was used in the research. The sample of the quantitative part of the research was 259 teachers selected by the easily accessible sampling method; the study group of the qualitative part consists of 11 teachers selected by purposive sampling method. ''Time Management Scale in the Teaching Process'' was used to collect the quantitative data of the research; a semi-structured interview form was used to collect the qualitative data. According to the quantitative results of the research, it was seen that the teachers' time management skill levels in the teaching process were ''very high''. At the same time, as a result of quantitative research, teachers' time management skills in the teaching process according to the variables ''gender'', ''age'', ''professional seniority'', ''educational level'', time of service at the school'', '' time management situation in daily life'' variables while differentiating; it was found that it did not differ significantly according to the variables of ''branch'', ''class level taught'', ''reading publications related to time management'' and participation in any activity related to time management. As a result of the analyzes obtained from the qualitative part of the research 4 themes were formed: ''time management before the lesson'', ''time management in the lesson'', ''time management against time traps in the lesson'' and '' other factors related to effective use of time''. As a result of the research, it was seen that the results obtained from the qualitative findings could explain the quantitative results and that the findings obtained from both dimensions overlapped with each other. In general, it has been determined that teachers' positive attitudes towards the profession, classroom management skills and the seniority in the profession are a factor in the effective use of time in the teaching process, as well as their attitudes towards time.