Social entrepreneurship in gastronomy industry: A holistic approach
Gastronomi sektöründe sosyal girişimcilik: Bütünsel bir yaklaşım
  1. Tez No: 691275
  2. Yazar: DUYGU ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İGE PIRNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Dünya son birkaç yüzyıl içinde köklü bir değişime uğramıştır. Bu değişim, toplum sınırları içinde birçok sosyal, ekonomik ve çevresel problemin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Sosyal dışlanmışlık, cehalet, yoksulluk, açlık, işsizlik, yetersiz sağlık hizmetleri ve iklim değişikliği gibi sorunlar yalnızca insanlığı değil aynı zamanda toplumların geleceğini de tehdit etmektedir. Bu bağlamda sosyal girişimcilik olgusu, kamu sektörü veya özel sektör tarafından karşılanmayan veya çözümlenmeyen bu tür sosyal sorunlar için de umut aşılamaktadır. Daha iyi ifade etmek gerekirse sosyal girişimcilik, toplumun en can alıcı ve acil sosyal sorunlarını veya karşılanmamış sosyal ihtiyaçlarını ele alan yenilikçi bir araç olarak bilinen yeni bir kavramdır. Bu bağlamda sosyal girişimciler toplumda önemli bir role sahiptir ve yeniliği, beceriyi ve fırsatları bir araya getirerek sosyal sorunlara yönelik pratik ve uzun vadeli çözümler üretmektedir. Sosyal girişimcilerin faydalı katkıları birçok sektörde görülebilir. Günümüzde gastronomi endüstrisi, sosyal gastronomi girişimcileri için toplumsal sorunları ele almanın yeni bir yolu olarak görülmektedir. Şefler ya da gastronomi profesyonelleri, değişim yaratan kişiler veya kilit oyuncular olarak artık eskisinden çok daha bilinçlilerdir ve sosyal ihtiyaçları keşfetmeye, fırsatları takip etmeye, karmaşık sorunları çözmeye ve gastronominin dönüştürücü gücünün kullanılmasıyla sosyal sistemi daha fazla etkilemeye kendilerini adamış durumdalardır. Bu iki konunun birleşiminin taşıdığı bariz öneme rağmen, mevcut literatür, sosyal girişimciliğe ve gastronomiye yönelik bütüncül bir bakış açısından yoksundur. Bu bilimsel incelemede, bu eksiklik göz önünde bulundurularak bu iki kritik konunun birleştirilmesi konusunda bütüncül bir yaklaşım sağlanması amaçlanmıştır. Konuya yönelik bütüncül bir yaklaşım elde edebilmek için niteliksel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bulundukları topluluğa değer katmak isteyen sosyal gastronomi girişimcilerine ulaşmak için Kartopu Örneklemesi kullanılmıştır. Veriler ikincil veri toplama tekniği ile toplanmıştır. Veri analizinin ilk aşamasında toplanan veriler üzerinde tümevarımsal içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, belirlenen değişkenler arasındaki hiyerarşik yapı, Yorumlayıcı Yapısal Modelleme ve MICMAC analizi kullanılarak incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, bütüncül bir yaklaşım kapsamında yedi farklı tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar; sosyal gastronomi girişimcilerinin ne zaman önemli çabalar gösterdiklerini, girişimci olmalarına yol açan temel nedenleri, karşılaştıkları temel zorlukları, ulaşmayı bekledikleri hedefleri, aldıkları çeşitli destekleri, izledikleri süreçleri ve son olarak topluma yaptıkları önemli katkıları yansıtan kişilik özelliklerini güçlü bir şekilde ortaya koymaktadır. Son olarak, değişkenler arasında sırasıyla hiyerarşik bir model geliştirilmiş ve bağımlı veya bağımsız sınıflandırmalar yapılmıştır. Bu bilimsel incelemenin bulguları, sosyal girişimcilik ve gastronomi endüstrisi arasındaki ilişkiye ışık tutarak sosyal girişimcilik alanındaki uygulama ve araştırmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The world has changed drastically in the last couple of centuries. These changes caused the emergence of many social, economic, and environmental problems within the borders of society. These problems such as social exclusion, illiteracy, poverty, hunger, unemployment, inadequate health services, and climate change threat not only humanity but also the future of societies. In this regard, the social entrepreneurship phenomenon act as a hope for these types of social problems that are not provided or satisfied by government or private sectors. More precisely, social entrepreneurship is a fresh notion that refers to as an innovative tool of tackling society's most pressing and troubling social problems or unmet socio-economic needs. In this regard, social entrepreneurs play a crucial role in society and identify practical and long-term solutions to social problems by combining innovation and opportunity. Their meaningful contributions are can be seen in many different sectors. Today, the gastronomy industry is considered a new way of addressing social issues by social gastronomy entrepreneurs. As being change-makers or key players; chefs or gastronomy professionals are more conscious than before and dedicate themselves to discover social needs, pursue opportunities, solve complex problems, and impact the broader social system through the usage of the transformative power of gastronomy. Despite the apparent importance of the blend of these two topics, there is a lack of a holistic view of social entrepreneurship and gastronomy in the existing literature. With this gap in mind, this dissertation aims to provide a holistic approach about the blend of these two crucial topics. To be able to achieve a holistic approach to the issue, this study adopts qualitative research methods. Snowball sampling was employed to reach social gastronomy entrepreneurs who desire to make a valuable contribution to their community. Data was collected through the secondary data collection technique. In the first stage of data analysis, inductive content analysis was conducted based on the data collected. Then hierarchical structure between determined variables was examined by Interpretive Structural Modeling and MICMAC analysis. According to the research results, it has been observed that there are seven different themes were revealed within the context of a holistic perspective about the issue. These themes give a strong clue about personality traits of social gastronomy entrepreneurs which reflect when they make crucial efforts, the core reasons that lead them to become a social entrepreneur, the main difficulties that they face, their purposes which they look forward to reaching, diverse supports that they received, processes that they followed, and eventually their crucial contributions that they make in the society. Lastly, a hierarchical model and dependent or independent classifications were developed among variables respectively. The findings of this dissertation will contribute to the practice and research in the field of social entrepreneurship by shedding light on the relationship between social entrepreneurship and the gastronomy industry.