The mediating role of emotion regulation strategies in relation between attachment security and perceived responsiveness in university students
Üniversite öğrencilerinde güvenli bağlanma ile algılanan duyarlılık arasındaki ilişkide duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolü
- Tez No: 691304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN KOÇAK ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinde güvenli bağlanma ile algılanan anne ve yakın arkadaş duyarlılığı arasındaki ilişkide bilişsel yeniden değerlendirme ve dışavurumcu bastırma duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolünün incelenmesidir. Örneklem 18-24 yaş arası 1068 katılımcıdan (Ortyaş = 20.47, S = 1.71; %74.9'u kadın) oluşmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda, demografik bilgi formu, Kern's Güvenli Bağlanma Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği, Algılanan Anne Duyarlılığı Ölçeği ve Algılanan Yakın Arkadaş Duyarlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre güvenli bağlanma ve algılanan anne ve yakın arkadaş duyarlılığı ilişkisinde bilişsel yeniden değerlendirme aracı bir role sahipken, dışavurumcu bastırma bu ilişkilere aracılık etmemiştir. Mevcut çalışmanın sonuçları, sınırlılıkları, güçlü yönleri ve çıkarımları ilgili literatür ışığında tartışılmış ve ileride yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of the current study is to examine the mediating roles of cognitive reappraisal and expressive suppression emotion regulation strategies in relation to attachment security and perceived mother and close friend responsiveness in university students. The sample consisted of 1068 participants whose ages were between 18-24 years old (Mage = 20.47 years, SD = 1.71; 74.9% of them were females). For the purpose of the study, demographic information form, Kern's Security Scale, Emotion Regulation Questionnaire, Perceived Responsiveness Scale for Mother, and Perceived Responsiveness Scale for Close Friend were used. According to the results, cognitive reappraisal played a significant mediating role in relation to attachment security and perceived mother and close friend responsiveness, whereas expressive suppression did not mediate these relationships. Results, limitations, strengths, and implications of the current study were discussed in the light of the literature and suggestions for future studies were presented.