Return connectedness across commodity futures
Emtia vadeli işlemlerinde bağlanmışlık ölçüleri
  1. Tez No: 691798
  2. Yazar: NESİLE ÖZDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, Diebold-Yılmaz bağlanmışlık endeksi metodolojisini uygulayarak emtia vadeli işlemlerinde bağlantılılık ölçülerini elde etmektedir. Temmuz 1997'den Ocak 2019'a kadar 126 emtia vadeli işlemlerinden oluşan kapsamlı bir veri seti kullanılmaktadır. Tam numune analizinde, bulgularımız ham petrolün, kalorifer yakıtının, bakırın, soya fasulyesinin en yüksek bağlanmışlığa sahip olduğunu, yani bu metaların diğer metalarin fiyat varyansına en fazla katkıda bulunan metalar olduğunu göstermektedir . Ayrıca, farklı vadelerdeki vadeli işlemlerin emtia düzeyinde bağlanmışlık derecelerinin önemli ölçüde değiştiğni gözlemlenmiştir; altın ve gümüş için önemli bir vade etkisi bulunamamıştır. Dinamik analizde, bağlanmışlığın 2008-2012 Küresel Ekonomik Kriz sırasında zirveye ulaşmaktadır. Dinamik bağlanmışlığı daha da karakterize etmek için, bağlanmışlık endeksini emtia içi ve emtia arası bileşenlere incelenmektedir. Genel olarak emtia içi bağlanmışlık, emtia arası bağlanmışlığa baskın gelmektedir. Bu baskınlık 2004'ten sonra iyice berlirginleşmektedir. Küresel iş döngüsü ve ABD Doları endeksi bağlanmışlık varyasyonun önemli bir payı açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
We obtain the connectedness measures in commodity futures by applying the Diebold-Yilmaz connectedness index methodology. We use an extensive data set of 126 commodity futures from July 1997 to January 2019. In the full-sample analysis, our findings show that crude oil, heating oil, copper, soybean have the highest to-connectedness; these are the commodities contributing more to the variance of other ones. Also, the contribution of futures at different maturities to the connectedness at the commodity level varies significantly; we find no significant maturity effect for gold and silver. In the dynamic analysis, we see that connectedness reaches its peak during the Great Recession. To further characterize the dynamic-connectedness, we decompose the connectedness index into within and cross-commodity components. Cross commodity connectedness dominates the within commodity connectedness after 2004, the year after which a significant amount of investment started flowing into commodity index trading. Finally, by focusing on the dynamic behavior of commodity connectedness over time, we show that the global business cycle and the U.S. Dollar index explain the substantial share of the variation in the connectedness and demand for commodities Granger-cause the total return connectedness of commodity futures.