Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında kadın konukevleri: Bakü örneği
Women's shelters within combating violence against women: The case of Baku
  1. Tez No: 691856
  2. Yazar: ELMIN ABDULLAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Araştırma kapsamında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yerleşen Temiz Dünya Kadınlara Yardım Birliği tarafından faaliyet gösteren kadın konukevinde kalan 50 şiddet mağduru kadınla görüşme yapılmıştır. Bu araştırmada söz konusu kadın konukevinde barınan kadınların kadına yönelik şiddete ve kadın konukevine bakışı ele alınmıştır. Araştırma sonunda kadınların en fazla eşleri tarafından şiddete maruz kaldığı tespit edilmiştir. Kadınların eşlerinin yanı sıra başka kişilerce de şiddete uğradığı görülmüştür. Kadına yönelik şiddetin tetikleyicisinin büyük ölçüde ekonomik sıkıntı, işsizlik olduğu ortaya çıkmıştır. Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında kadının yakın çevresinin ve ilgili kurumların önemli bir kısmının gereken desteği vermediği belirlenmiştir. Araştırmada ulaşılan bir başka önemli sonuç ise kadın konukevinde verilen hizmetlerden kadınların memnun olduğunu belirtmesi olmuştur. Kadınların konukevinden ayrıldıktan sonra en fazla yeni bir hayat kurmak istedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study included interviews with 50 victims of violence in a women's shelter, which was run by Clean World Women's Aid Association in Baku, the capital of 'Azerbaijan'. In this research, the addressed women are women residing in a shelter. In this study, the attitude of women staying in the aforementioned women's shelter towards violence against women and women's shelter was discussed. At the end of the study, it was concluded that women were subject to violence mostly by their husbands. Besides being abused by their husbands we have also concluded that women have been abused by other people as well. The driver of violence against women was determined to be economic difficulty and unemployment to a large extent. Women's silence against violence , the ineffective or non-existent role of the women's surrounding environment and related institutions not providing the necessary support were also observed in this study. Another important result of the study was that women were satisfied with the services provided at the female guesthouse.It was found that women wanted to start a new life most after leaving the shelter.