Serbest metabelyen leibniz cebirlerininotomorfizmleri
Automorphisms of free metabelian leibniz algebras
- Tez No: 691952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada serbest metabelyen Leibniz cebirleri abelyen Leibniz cebirlerinin bir wreath çarpımı olarak ifade edilmiştir. Karakteristiği 0 olan K cismi üzerindeki sonlu ranklı serbest metabelyen Leibniz cebirlerinin IA-otomorfizmleri için bir matris formu elde edilmiştir. Sonra n ranklı serbest metabelyen Leibniz cebirlerinin tüm otomorfizmler grubu için bir üreteç kümesi tanımlanmıştır. Ayrıca elde edilen sonuçlar ile ilgili olarak çeşitli uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, we represent free metabelian Leibniz algebras as the wreath product of abelian Leibniz algebras. We obtained an explicit matrix form for the IA-automorphisms of free metabelian Leibniz algebras of finite rank over a field K of characteristic zero. Then we describe a set of generators for the group of all automorphisms of the free metabelian Leibniz algebras of rank n. Also, the various applications of obtained results were performed in this study.