Üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travmalarıyla yetişkinlik dönemi duygusal şiddete maruz kalma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between chilhood traumas and exposure to emotional violence in adulthood at university students
  1. Tez No: 691987
  2. Yazar: GÖZDE AÇIKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı; çocukluk çağı ruhsal travmalarının yetişkinlikte duygusal şiddete maruz kalma düzeyleriyle ilişkisini ortaya koymaktır. Ayrıca çalışma kapsamında, demografik değişkenlere göre çocukluk çağı ruhsal travmaları ve duygusal şiddete maruz kalma düzeylerini incelemektir. Bu çalışmadaki hedef evren, ülkemizdeki 18-30 yaş aralığındaki üniversite öğrencileridir. Çalışma için örneklem seçme yöntemlerinden kartopu tekniği örneklem seçme yöntemi olarak kullanılmıştır. Çalışmaya gönüllü katılan 588 üniversite öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmaya veri toplamak için;,demografik,bilgi,formu, Çocukluk,Çağı,Ruhsal,Travma Ölçeği, (Şar ve ark., 2012) ve Duygusal Şiddete Maruz Kalma Düzeyleri Ölçeği (Eskici ve Tınkır, 2019) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.00 Paket.Programı kullanılmıştır. Demografik değişkenler ile çocukluk çağı ruhsal travmaları ve duygusal şiddete maruz kalma düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek için bağımsız örneklem T-testi, Mann Whitney U testi, One Way Anova ve Kruskal-Wallis H testleri uygulanmıştır. Katılımcıların çocukluk çağı ruhsal travmaları ile duygusal şiddete maruz kalma puanları arasındaki ilişkiyi ölçmek için Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre; katılımcıların çocukluk çağı ruhsal travma toplam puanı ile duygusal şiddete maruz kalma toplam puanı arasında (r = .606, p < .01) pozitif yönde orta kuvvette anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aimiof this study,is to investigateüthe relationship between exposure to emotional violence and childhood mental traumas. In addition, childhood psychological traumas and levels of exposure to emotional violence have been examined based on the demographic variables. The target population in this study is university students in Turkey between the ages of 18-30 in 2020. Independent sample selection method, has been used and volunteer 588 university students were included in the study sample. Demographical information form, childhood psychological trauma scale and emotional violence exposure scale were administered as means of collecting data. The data research were analyzed with the SPSS 22.00 Package Program. Independent sample T-test, Mann Whitney U test, One Way Anova and Kruskal-Wallis H tests were used to examine the correspondence of demographic variables and childhood mental traumas and levels of exposure to emotional violence. Pearson correlation test was conducted in order to measure the relationship between the participants' childhood psychological traumas and their exposure to emotional violence. Based on the findings of the study; there is a moderate significant positive relationship between (r = .606, p < .01) the scores of childhood psychological traumas and exposure to emotional violence.