Analyzing the relationship between consumer spending habits to loan default risk
Tüketici harcama alışkanlıkları ile kredi temerrüt riski arasındaki ilişkinin analizi
  1. Tez No: 692014
  2. Yazar: BENEDICT MBU CHUMBON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜN KOMŞUOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kredi sektörü, tüketicileri potansiyel olarak iyi veya kötü kredi adayları olarak sınıflandırmak amacıyla kredi puanlama modellerinden yararlanmaktadır. Bu kredi puanlama modelleri genellikle, potansiyel olarak yüksek kredi temerrüdü riski taşıyan yeni kredi başvuru sahiplerinin belirlenmesinde boşluklara yol açabilecek bir tüketicinin para harcama alışkanlıklarını değil, önceki tüketicinin finansal performansını ve demografisini kullanmaktadır. Bu analiz, tüketicileri iyi veya kötü başvuru sahibi olarak sınıflandırmada yeterli bilgi sağlamak amacıyla sigara satın alımı, dışarıda yemek, eğlence, paraya karşı kaygı ve güvensizlik olmak üzere dört bağımlı değişkenden ve önceki kredi temerrüdü olmak üzere bir bağımsız değişkenden yararlanmıştır. Veriler çevrimiçi anketlerden elde edilmiş olup, 166 katılımcı tarafından doldurulmuştur ve Pearson korelasyonu, lojistik regresyon, doğrusal regresyon analizi, Cronbach alfa katsayısı, bootstrap güven aralığı, varyans analizi ve kovaryans kullanılarak SPSS yazılımı ile analiz edilmiştir. Bu araştırmanın bulguları, dört bağımsız değişken ile kredi temerrüt riski arasında anlamlı bir korelasyon olmadığını ortaya koymuştur. Bu nedenle kredi veren kurumlar, kredi başvurularında bu değişkenlere yer vermeyebilir. Ayrıca, bireysel olarak analiz edildiğinde ve kredi temerrüdü ile birleştirilerek analiz edildiğinde, dört bağımsız değişkenin sonucu hiçbir ilişki göstermemiştir. Bu nedenle tüm araştırma soruları için sıfır hipotezini reddetmekte başarısız olmuştur.
Özet (Çeviri)
The lending industry makes use of credit scoring models to classify consumers as potentially good or bad loan candidates. These credit scoring models often make use of a previous consumer's financial performance and demographics and not a consumer's money spending habits which can lead to loopholes in identifying new loan applicants as potentially having a high risk of loan default. This correlation study made use of four predictive variables, which were purchase of cigarettes, outdoor dining, entertainment, anxiety and distrust towards money and previous loan default to impart sufficient information in classifying consumers as good or bad applicants. Data was obtained from online surveys, completed by 166 participants and analyzed using Pearson's correlation, logistic regression, linear regression analysis, Cronbach's alpha, bootstrap confidence interval, analysis of variance and covariance with the SPSS software. The findings of this research revealed that there was no significant correlation between the four predictive variables and loan default risk. Therefore, money lending institutions may not include these variables in their loan applications. Moreover, the outcome of the four predictive variables when analyzed individually, and when merged and analyzed with loan default, showed no relationship. Thus, failing to reject the null hypothesis for all the research questions.