Çukurova Üniversitesinde takip edilen COVID-19 vakalarının sigara içme ve bırakma oranlarının değerlendirilmesi
Evaluation of smoking and quitting rates of COVID-19 cases followed in Çukurova University
- Tez No: 692064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KURDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Çukurova Üniversitesinde Takip Edilen COVİD-19 Vakalarının Sigara İçme ve Bırakma Oranlarının Değerlendirilmesi Amaç: COVID-19 şüphesiyle Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesine başvuranlarda sigara içme durumunu incelemek ve pandemide sigarayı bırakma lehinde kendi kendilerine davranış değişikliği gösterip göstermediklerini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve yöntem: Araştırmanın evrenini, Balcalı Hastanesine Mart 2020-Haziran 2020 arasında COVID-19 şüphesiyle başvuranlar oluşturdu. Örneklem grubu tıbbi kayıtlardan telefon bilgilerine ulaşılarak sigara içme durumları teyit edilenler oluşturdu. Vaka tanımlamasında Dünya Sağlık Örgütünün ve T.C. Sağlık Bakanlığının rehberleri kullanıldı. Sigara bağımlılığını Fagerström Nikotin Bağımlılık Testiyle ölçüldü. Sigara içicilerinin bırakma istekliliği transteorik model kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Vakaların % 11,4'ü COVID-19 negatif, % 71,7'si şüpheli, % 16,9'u kesin vakaydı. Kronik hastalıklar tek başlarına incelendiğinde şüpheli/kesin vakalarda hipertansiyon oranı COVID-19 negatif vakalardan düşüktü (sırasıyla, % 19,1, % 41,9, p=0,004). Diğer hastalıklar birlikte değerlendirildiğinde (Orak hücreli anemi, hipotiroidi, hipertiroidi, bening prostat hiperplazisi, osteoporoz, serebrovasküler hastalık) şüpheli/kesin vakalarda COVID-19 negatif vakalardan fazlaydı (sırasıyla, % 24,9, % 3,2, p=0,006). Kesin vakalarda (n=17 % 37,0) sigara içme oranı, COVID-19 negatif (n=4 % 12,9) ve şüpheli vakalara (n=47 % 24,1) göre yüksekti (p=0,050). Sigara içenlerde COVID-19 pozitif veya negatif vaka olmanın sigara bırakma denemesi üzerine anlamlı etkisi gözlenmedi (sırasıyla, % 13,3, % 35,1, p=0,179). Yoğun bakım gereksiniminin COVID-19 şüpheli/kesin vakalarda (% 33,6) PCR negatif vakalara (% 12,9) göre yüksek olduğu bulundu (p=0,019).COVID-19 kesin vakaların negatif vakalara kıyasla, sigara içme odds oranı iki kat yüksekti. (OR=2,011 % 95 CI 1,033-2,994, p=0,04). Sonuç: COVID-19 pozitif vakaların sigara içme odds oranı iki kat yüksek bulunmasına rağmen bırakma isteği hastalığa yakalanmayanlarla benzer bulundu. Bu durum mortalite riski yüksek pandemik bir hastalığın varlığına rağmen sigara bırakmak için profesyonel destek alınmasının önemini göstermektedir. Anahtar kelimeler=COVID-19, sigara bağımlılığı, sigara bırakma, mortalite
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of Smoking and Quitting Rates of COVID-19 Cases Followed in Çukurova University Aim: It was aimed to examine the smoking status of those who applied to Çukurova University Balcalı Hospital with the suspicion of COVID-19 and to evaluate whether they showed a behavioral change in favor of quitting smoking during the pandemic. Material and Method: The population of the study consisted of those who applied to Balcalı Hospital with the suspicion of COVID-19 between March 2020 and June 2020. The sample group consisted of those whose smoking status was confirmed by accessing phone information from medical records. In case definition, the World Health Organization and T.C. The Guidelines of the Ministry of Health were used. Cigarette addiction was measured with the Fagerström Nicotine Dependence Test. Smokers' willingness to quit was assessed using the transtheoretical model. Result: 11.4% of the cases were negative for COVID-19, 71.7% were suspected and 16.9% were definite cases. When chronic diseases were examined alone, the rate of hypertension in suspected/confirmed cases was lower than in COVID-19 negative cases (respectively, 19.1%, 41.9%, p=0.004). When other diseases were evaluated together (sickle cell anemia, hypothyroidism, hyperthyroidism, bening prostatic hyperplasia, osteoporosis, cerebrovascular disease) suspected/definite cases were more than COVID-19 negative cases (respectively, 24.9%, 3.2%, p=0.006). The rate of smoking in definite cases (n=17, 37.0%) was higher than in COVID-19 negative (n=4, 12.9%) and suspected cases (n=47, 24.1%)(p=0.050). There was no significant effect of being a positive or negative case of COVID-19 on smoking cessation attempt in smokers (respectively, 13.3%, 35.1%, p=0.179). The need for intensive care was found to be higher in COVID-19 suspected/confirmed cases (33.6%) than in PCR-negative cases (12.9%) (p=0.019). Smoking odds ratio of COVID-19 definite cases compared to negative cases was twice was high (OR=2.011, 95% CI 1.033-2.994, p=0.04). Conclusions: Although the smoking odds ratio of COVID-19 positive cases was twice as high, the desire to quit was found to be similar to those who did not have the disease. This shows the importance of getting professional support to quit smoking despite the presence of a pandemic disease with a high mortality risk. Keywords=COVID-19, smoking addiction, smoking cessation, mortality