Eksponansiyel konveks fonksiyon sınıfları için kesirli integral operatörleri içeren integral eşitsizlikler
Integral inequalities for the classes of exponentially convex functions including fractional integral
  1. Tez No: 692201
  2. Yazar: PINAR UZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OCAK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasının giriş bölümünde eşitsizlik ve konveks fonksiyon kavramlarının tarihsel gelişiminden bahsedilmektedir. Kesirli türev ve kesirli integral kavramları üzerine genel bilgiler verilmiştir. Kuramsal Temeller başlığı altında tezde kullanılan temel tanımlar, kavramlar ve teoremlere yer verilmiştir. Materyal ve Yöntem adlı kısımda da Atangana-Baleanu, Caputo-Fabrizio kesirli integralleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve tez çalışmasında kullanılacak lemmalara yer verilmiştir. Son bölüm olan bulgular kısmında Atangana-Baleanu, Caputo-Fabrizio kesirli integral operatörlerini kullanarak eksponansiyel konveks fonksiyonlar için eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction of this thesis, the historical development of the concepts of inequality and convex functions is mentioned. General information on the concepts of fractional derivative and fractional integral is given. Under the title of Theoretical Foundations, the basic definitions, concepts and theorems used in the thesis are given. In the section Materials and Methods, general information about Atangana-Baleanu, Caputo-Fabrizio fractional integrals is given and lemmas to be used in the thesis study are given. In the last part that is the findings, inequalities for exponential convex functions are obtained by using Atangana-Baleanu, Caputo-Fabrizio fractional integral operators.