Eksponansiyel konveks fonksiyonlar için koordinatlarda integral eşitsizlikler
Integral inequalities on the coordinates for exponentially convex functions
  1. Tez No: 808951
  2. Yazar: SİNAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OCAK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu tezde, farklı türden bazı eksponansiyel konveks fonksiyonlar dikdörtgensel bölge üzerinde incelenerek bu fonksiyonlar için koordinatlarda çeşitli integral eşitsizlikler elde edilmiştir. Birinci bölüm konveks fonksiyonlar ve Eşitsizlik Teorisi için kısa bir tarihsel bakış içermekte olup literatürde mevcut çalışmalar ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde, konveks fonksiyonlar ve eksponansiyel konveks fonksiyonlar için detaylı bir literatür çalışması yapılmıştır. Dördüncü bölümde ilk olarak koordinatlarda eksponansiyel konveks fonksiyon ve farklı türden eksponansiyel konveks fonksiyonlar tanımlanıp özellikleri ispatlanmıştır. Daha sonra eksponansiyel konveks fonksiyonların çarpımının sonucunda elde edilen bazı integral eşitsizlikler ve literatürde var olan iki lemma kullanılarak yeni integral eşitsizlikler elde edilmiştir. Son olarak iki tane yeni lemma ispatlanıp bu lemmalara bağlı olarak yeni teoremler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some exponentially convex functions of different types are examined on the rectangular region and various integral inequalities are obtained for these functions on the coordinates. The first chapter includes a brief historical overview of convex functions and inequality theory, and information about existing studies in the literature is given. In the second and third chapters, adetailed literature study has been made for convex functions and exponentially convex functions. In the fourth chapter, firstly, exponentially convex functions and different types of exponentially convexity are defined and their properties are proved. Then, some integral inequalities obtained as a result of multiplication of exponentially convex functions are obtained and new inequalities are obtained by using two lemmas existing in the literature. Finally, two new lemmas are proved and new theorems are obtained.