Bazı ilaçların kolinesteraz inhibitörü olma potansiyellerinin belirlenmesi
Determining the potential of some drugs to become cholinesterase inhibitors
- Tez No: 692204
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Asetilkolin (ACh) vücutta bulunan hem periferik hem de merkezi sinir sisteminde işlev gören ana nörotransmiterdir. Asetilkolinesteraz (AChE, EC 3.1.1.7), nörotransmitter asetilkolini hidrolizleyen hidrolaz grubundan bir enzimdir. Bütirilkolinesteraz (BChE, EC 3.1.1.8), spesifik olmayan bir kolinesteraz enzimidir. Kolinesteraz inhibitörleri, asetilkolinin parçalanmasını sağlayan enzimleri inhibe eder. Kolinesteraz inhibitörlerinin ana kullanımı Alzheimer hastalarındaki demansı tedavi etmektir. Alzheimer hastalığında beyindeki ACh seviyesi azalır. Kolinesteraz inhibitörleri bu seviyeyi dengeeyerek hastalığın iyileştirilmesinde görev alır. Bu tez çalışmasında bazı ilaç etken maddelerinin (Etofenamat, brimonidin, bimatoprost, tetrahidrozolin, trimetoprim ve deksketoprofen) AChE ve BChE enzimleri üzerindeki inhibisyon potansiyelleri belirlenmeye çalışıldı. Bu amaçla enzim aktiviteleri üzerine inhibisyon etkisi gösteren bu ilaçlar için docking ve IC50 değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Acetylcholine (ACh) is the main neurotransmitter in the body that functions in both the peripheral and central nervous systems. Acetylcholinesterase (AChE, EC 3.1.1.7) is an enzyme from the hydrolase group that hydrolyzes the neurotransmitter ACh. Butyrylcholinesterase (BChE, EC 3.1.1.8) is a nonspecific cholinesterase enzyme. Cholinesterase inhibitors inhibit the enzymes that break down ACh. The main use of cholinesterase inhibitors is to treat dementia in Alzheimer's patients. ACh level in the brain decreases in Alzheimer's disease. Cholinesterase inhibitors play a role in curing the disease by balancing this level. In this thesis, it was tried to determine the inhibition potential of some drug active ingredients (Etofenamate, brimonidine, bimatoprost, tetrahydrozoline, trimethoprim and dexketoprofen) on AChE and BChE enzymes. For this purpose, docking and IC50 values were calculated for these drugs which show inhibition effect on enzyme activities.