Üniversite öğrencilerinin sahip olduğu çevre bilinci ile çevresel etik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between environmental conscioussness of university students and environmental ethical conduct
- Tez No: 692301
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma ile Fen Bilimleri öğretmen adaylarının çevre bilinç düzeyleri, etik farkındalıkları ve bunlar arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubu Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören Fen Bilimleri öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Araştırma toplam 246 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla öğretmen adaylarına ''Çevre Etiği Farkındalık Ölçeği'' ve ''Çevre Bilinci Ölçeği'' uygulanmıştır. Çalışmada bir nicel araştırma yöntemi olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Ölçek verileri normal dağılım göstermediğinden maddelerinin analizi için Mann Whitney U, Kruskal Wallis H analizleri, bilinç ve etik ilişkisini incelemek amacıyla korelasyon analizi uygulanmıştır. Analizler sonucunda, Çevre Bilinci ölçeğinde; sınıf seviyesi, çevre konulu bir seminere katılma, üniversiteye başlamadan önce yaşadıkları yerleşim yeri, çevre ile ilgili faaliyet gösteren bir kurum, kuruluş, vakfa üye olma değişkenleri açısından anlamlı bir farklılığın olmadığı, cinsiyet değişkeni açısından kadınların lehine bir farklılık olduğu, çevre eğitimi alma sorusuna evet cevabı veren öğretmen adayları lehine anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Çevre Etiği Farkındalık ölçeğinde; cinsiyet değişkeni açısından kadınların lehine anlamlı farklılıklar olduğu, sınıf seviyesi, çevre eğitimi alma, çevre konulu bir seminere katılma, üniversiteye başlamadan önceki yerleşim yerleri, çevre ile ilgili faaliyet gösteren bir kurum, kuruluş, vakfa üye olma değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar olmadığı belirlenmiştir. Çalışmada öğretmen adaylarının çevre bilinci ile çevre etik davranış puanları arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the levels of environmental conscious of Physical Sciences teacher candidates, their ethical awareness and the relationship between them. The sample of the study is consisted of the teacher candidates who take education at Physical Sciences in Gazi University Education Faculty and Canakkale Onsekiz Mart University. This study is fulfilled with 246 teacher candidates, in total. The“Environment Ethic Awareness Scale (Çevre Etiği Farkındalık Ölçeği)”and“Environment Conscious Scale (Çevre Bilinci Ölçeği)”are applied to teacher candidates to collect data. Relational design is applied as a quantitive research method. The data from the Scales is analyzed with SPSS program. Because of the data of scales is not shown normal distribution Mann Whitney U, Kruskal Wallis analyses are applied for the analyis of the scale items and correlational analysis is applied to examine conscious and ethic relationship. Followig the analyses; in Environment Conscious Scale, it is shown that there is no significant difference in terms of the variables of class level, attending a seminar related with the environment, the living place before university education and being a member of a foundation, institution or a donation; there is a difference on behalf of women in terms of sex variable and there is a significant difference in the teacher canidates' favor who take an environment education. In the Environment Ethic Awareness Scale, it is acquired that in terms of sex variable there are significiant differences on behalf of women but there are no significiant difference in terms of the variables of class level, taking environment education attending a seminar related with environment, the living place place before university. In this study; a medium level significiant relationship is obtained between the teacher candidates' environmental awareness and the scores of the environment ethic behaviors.