Riemann integraller yardımıyla koordinatlarda çeşitli integral eşitsizlikler
Various integral inequalities on the co-ordinates via Riemann integrals
  1. Tez No: 692686
  2. Yazar: KÜBRA ÖNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OCAK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, konveks fonksiyonlar dikdörtgensel bölge üzerinde incelenerek bu fonksiyonlar için koordinatlarda çeşitli integral eşitsizlikleri elde edilmiştir. Birinci bölüm konveks fonksiyonlar ve eşitsizlik teorisi için kısa bir tarihsel bakış içermekte olup, literatürde mevcut çalışmalar ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, konveks fonksiyonlar için temel tanım ve kavramlar yer almakla beraber, konveks fonksiyon sınıfları arasındaki ilişkiye değinilmiştir. Koordinatlarda konveks fonksiyonlarla ilgili temel tanım ve kavramlar, bu fonksiyon sınıfları için elde edilmiş çeşitli integral eşitsizlikleri ve ispat yöntemleri üçüncü bölümde verilmiştir. Daha sonra bu bölümde koordinatlarda integral eşitsizlikleri için detaylı bir literatür bilgisi sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise öncelikle yeni bir integral özdeşliği ortaya konmuş ardından bu eşitlik yardımıyla dikdörtgensel bölge üzerinde konveks fonksiyonlar için yeni integral eşitsizliklere ilişkin sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, convex functions are examined on the rectangular region and various integral inequalities are obtained for these functions in coordinates. The first chapter contains a brief historical overview for convex functions and inequality theory, and information about the existing studies in the literature is given. In the second chapter, basic definitions and concepts for convex functions are included, and the relationship between convex function classes is mentioned. Basic definitions and concepts related to convex functions in coordinates, various integral inequalities and proof methods for these function classes are given in the third chapter. Then, in this section, detailed literature information for integral inequalities in coordinates is presented. In the fourth chapter, firstly, a new integral identity is presented, and then with the help of this equation, results regarding new integral inequalities for convex functions on the rectangular region are obtained.