İslam tasavvufunun sinema sanatını anlama potansiyeli: Andrey Tarkovski sineması
The approach of islamic sufism to the art of cinema: A study on Andrey Tarkovski
  1. Tez No: 692937
  2. Yazar: HÜLYA EREN KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. EMİNE YENİTERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sahne ve Görüntü Sanatları, Religion, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, tasavvuf ile sinema sanatı ilişkisinde, tasavvufun hâl dili ve varlık ontolojisinin, sinema sanatına“hakîkatin sineması”olma yolunda sağlayacağı potansiyel imkânları, Tarkovski sineması üzerinden analiz etmektir. Sinema İslâm sanatının bir unsuru olarak sorgulanmıştır. Bu çalışmada sinema ile tasavvuf ilişkisinde en önemli konu olan imge meselesi ele alınmıştır. Bunu yaparken Deleuze'ün, Bergson'un sezgiciliğe dayanan sinema felsefesi üzerinden sinema tasavvuf ilişkisi temellendirilmiştir. Tasavvufun varlık ontolojisinin dayandığı varlık mertebeleri üzerinden sinema sanatının potansiyelleri sorgulanmış ve Tarkovski sineması özelinde tasavvuf ve İslâm sanat anlayışının kesişim noktaları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the juxtaposition of sufism and the art of cinema, this study aims analysing the potential that may enable the ontology of the concept of state (hâl) in sufism to actualize the cinema of the Truth (haqiqa) through Tarkovski's cinema. This research puts forward arguments regarding that cinema is now as an instrument of Islamic Art and also discusses the concept of symbolism, which is considered to be the most significant aspect of cinema. It explains the relationship between Sufism and the cinema from the perspective of Deleuze's cinematic philosophy based on Bergson's intuitionism. This study also investigates the potential of the cinema in the light of levels of sufi ontology. Finally it puts forth the intersections of Tarkovski's cinema with Sufism and Islamic Art.