Hemodiyaliz hastalarında biyoimpedans analiz, antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler ile nutrisyon durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status i̇n hemodialysis patients by bioimpedance analysis, anthropometric measurements and biochemical parameters
- Tez No: 693023
- Danışmanlar: DOÇ. HAKAN AKDAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç-Hipotez: Malnutrisyon, KBH hastalarında mortalite ve morbidite gelişimi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada en az üç aydır hemodiyaliz tedavisi alan hastalarla kontrol grubundaki kişilerin arasındaki malnutrisyon durum değerlendirmesinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamızda antropometrik ölçümler, biyokimyasal parametreler ve biyoimpedans analizi kullanılarak değerlendirme yapılması planlandı. Yöntem: Çalışmaya 2017-2021 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi hemodiyaliz ünitesinde takip edilen en az üç aydır hemodiyaliz tedavisi alan 52 kişi dahil edildi. Kontrol grubu ise kronik hastalığı olmayan 52 kişiden oluşturuldu. İki grubun da biyoimpedans analizi ile vücut kompozisyon analizleri yapıldı, antropometrik ölçümleri değerlendirildi. Her iki grubun da hemogram ve biyokimyasal parametreleri değerlendirildi. Hasta grubunun üre azalım hızı, Kt/V ve malnutrisyon-inflamasyon skoru hesaplandı. İstatiksel değerlendirmede SPSS-18 programı kullanıldı. p değeri
Özet (Çeviri)
Objective- hypotesis: Malnutrition is important in terms of mortality and morbidity development in chronic kidney disease patients. In this study, it was aimed to compare the assessment of malnutrition status between patients who received hemodialysis treatment for at least three months and the individuals in the control group. In our study, it was planned to evaluate using anthropometric measurements, biochemical parameters and bioimpedance analysis. Methods: 52 patients who were followed up in the hemodialysis unit of Aydın Adnan Menderes University Application and Research Hospital between 2017 and 2021 and received hemodialysis treatment for at least three months were included in the study. The control group consisted of 52 individuals without chronic disease. Body composition analysis were performed with bioimpedance analysis of both groups, and their anthropometric measurements were evaluated. Hemogram and biochemical parameters of both groups were evaluated. The urea reduction ratio, Kt/V and malnutrition inflammation scores of the patient group were calculated. SPSS-18 software is used for statistical evaluation. p value