İskemik serebrovasküler olay ile risk faktörü olarak lipid düzeyleri arasındaki ilişkinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of the relationship between ischemic cerebrovascular event and lipid levels as A risk factor
  1. Tez No: 693223
  2. Yazar: MEHMET HÜSEYİN VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: İskemik inme, vasküler hasara bağlı olarak beynin belirli bir bölgesine serebral kan akımının azalması ve bununla birlikte akut gelişen nörolojik bozukluk şeklinde tanımlanmaktadır. Tüm inmelerin yaklaşık %80'i iskemik sebeplere bağlıdır. İskemik inmelerin en sık nedeni ise aterosklerotik plak rüptürü ya da plak üzerine trombüs eklenmesidir. Ateroskleroz, ilk oluşum evrelerinden itibaren kan lipid düzeyi ile bağlantılı bir süreçtir. Bu çalışmamızda acil serviste iskemik serebrovasküler olay tanısı konulup hastaneye yatışı yapılan hastalarda bakılan lipid düzeylerini diğer laboratuar parametleri, demografik özellikler, özgeçmiş, klinik, görüntüleme, yapılan tedaviler ve hastanın taburculuktaki durumunu incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine 2019/1 Mayıs-2020/ 1 Mayıs tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri olgulardan iskemik serebrovasküler olay tanısı alan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların; demografik verileri, ek hastalıkları, kan lipid düzeyleri, diğer laboratuar parametleri, geliş Gloskow Koma Skoru (GKS), EKG ritmi, vital parametreleri, TOAST sınıflaması, NIHSS skorları, damar tutulumları, yapılan tedaviler, yatılan gün sayısı ve taburculuktaki durumu kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 300 hastanın verileri analiz edildi. Hastaların 152(%50,7)'si kadınlardan ve 148(%49,3)'i erkeklerden oluşmaktadır. Hastaların genel yaş ortalaması 70,26±12,87, kadınların 72,85±11,75 ve erkeklerin 67,61±13,46 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Ischemic stroke is defined as a decrease in cerebral blood flow to a certain region of the brain due to vascular damage and an acute neurological disorder that develops with it. About 80% of all strokes are due to ischemic causes. The most common cause of ischemic stroke is rupture of atherosclerotic plaque or addition of thrombus on the plaque. Atherosclerosis is a process associated with the blood lipid level from its initial stages of formation. In this study, we aimed to examine the lipid levels, other laboratory parameters, demographic characteristics, history, clinic, imaging, treatments, and the status of the patient at discharge in patients diagnosed with ischemic cerebrovascular accident and hospitalized in the emergency department. Materials and Methods: In our study, the files of patients who were diagnosed with ischemic cerebrovascular accident among patients aged 18 years and older who applied to the Emergency Department of Health Sciences University Konya Training and Research Hospital between 2019/1 May-2020/1 May were retrospectively analyzed. The patients included in the study; Demographic data, comorbidities, blood lipid levels, other laboratory parameters, arrival Gloskow Coma Score (GCS), ECG rhythm, vital parameters, TOAST classification, NIHSS scores, vascular involvement, treatments, number of days hospitalized, and discharge status were recorded. Results: Data from 300 patients who met the inclusion criteria were analyzed. Of the patients, 152(50.7%) were women and 148(49.3%) were men. The mean age of the patients was 70.26±12.87, for women72.85±11.75 and 67.61±13.46 for men.