Nazal septum perforasyonunda trombositten zengin fibrin ve D vitamininin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of thrombocyte-rich fibrin and vitamin D in nasal septum perforation
  1. Tez No: 693226
  2. Yazar: ONUR TANRISEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGAR LÜTFİ KUMRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç:Nazal septal perforasyon tamirinde trombositten zengin fibrinin ve D vitaminin etkisini, bu iki maddenin septal perforasyon tamirininde etkisinin karşılaştırılmasını hayvan modeli üzerinde araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Hayvan Deneyleri Labaratuarı'nda 34 adet sağlıklı dişi Wistar Albino cinsi sıçan(200-250 gram) çalışmaya dahil edildi.Sıçanlar her biri onarlı olacak şekilde randomize olarak kontrol,PRF uygulanan grup ve D vitamini uygulanan grup olmak üzere 3 ana gruba ayrıldı.Her bir gruptaki sıçanlar erken(7.gün) ve geç(21.gün) olarak kendi içlerinde 2 gruba ayrıldı.Perforasyon modeli için;18 G steril iğne ucu kullanırak ratların anterior nazal septumunda tam kat şekilde oluşturuldu.Her bir grup için 7. Ve 21. Günde ötenazı uygulanarak kıkırdak septum eksize edilerek histopatolojik incelemeye gönderildi. Bulgular: D vitamini uygulanan grupta 1. Ve 3. Haftada kıkırdak rejenerasyonunda anlamlı bir artış saptanmıştır.Fibrozis derecesi 3. Haftada d vitamini ve TZF uygulanan grupta anlamlı derecede farklılık göstermiştir. Sonuç: TZF ve D vitamini kolay elde edilebilir,maliyeti düşük ve uygulama yöntemi kolay olan materyallerdir. Elde edilen sonuçlar bu materyallerin NSP tamirinde faydalı olabileceğini göstermiştir
Özet (Çeviri)
Objective:This study to investigate the effect of platelet-rich fibrin and vitamin D in nasal septal perforation repair and to compare the effects of these two substances in septal perforation repair on an animal model. Material and methods: 34 healthy female Wistar Albino rats (200-250 grams) were included in the study at Istanbul Bezm-i Alem Vakıf University Animal Experiments Laboratory. The rats were randomized as control, PRF administered group and vitamin D administered group. They were divided into 3 main groups. The rats in each group were divided into 2 groups as early (day 7) and late (day 21). For each group, euthanasia was performed on the 7th and 21st days, and the cartilage septum was excised and sent for histopathological examination. Results: There was a significant increase in cartilage regeneration in the 1st and 3rd weeks in the vitamin D administered group. The degree of fibrosis differed significantly in the 3rd week vitamin d and PRF administered group. Conclusion: PRF and vitamin D are easily available, low cost and easy to apply materials. The obtained results showed that these materials can be useful in NSP repair.