İzole aort kapak replasmanlarında supraanular ve intraanular AORT kapak replasmanı yapılan hastaların erken dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of early results of patients WHO have supranular and intraannular aortic valve replacements in isolated aortic valve replacements
  1. Tez No: 693231
  2. Yazar: TANZER TOKATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMED YANARTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Aort kapak hastalıklarında kapak replasmanı önemli bir tedavi yöntemidir. Kullanılacak kapağın profili aort kapak kapak anulus genişliği ve hastanın vücut yüzey alanı ile değişmektedir. Vücut yüzey alanı uyumsuz hastalarda postoperatif dönemde gradient yükseklikleri görülebilmektedir.Aort kapak replasmanı yapılan hastalarda dar aort kökü olduğu zaman supraanular aort kapak konumlandırılması gradientleri azaltacağı için tercih edilmektedir. Merkezimizde darlık ve yetmezlik ayırt etmeksizin supraanular ve intraanular aort kapak replasmanı yapılan hastaların operasyon sonrası değerleri karşılaştırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Valve replacement is an important treatment modality in aortic valve diseases. The profile of the valve considering width of the aortic valve annulus and the patient's body surface area. In the postoperative period of patients with incompatible body surface areas higher transvalvular gradient can be seen.In patients undergoing aortic replacement, supraannular aortic valve positioning is commonly preferred when aortic root is narrowed, as it will reduce gradients. It is aimed to compare the postoperative values of patients who underwent supraannular and intraannular aortic valve replacement in our center, regardless of stenosis or insufficiency.