Hızlı tüketim ürünleri üreten bir işletmede fire azaltmak amacı ile istatistiksel kalite kontrol metotlarının uygulanması
Application of statistical quality control methods to reduce waste in an enterprise that producing fast consuming products
  1. Tez No: 693245
  2. Yazar: ZEHRANUR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hızlı tüketim sektöründe üretim yapan işletmelerin karşılaştığı fire problemlerinin çoğu kalite kaynaklı olarak oluşmaktadır ve bu işletmelerin hedefleri ürettiği ürünleri kontrol altına alarak kalite spesifikasyonlarına uygun olarak üretmek ve küresel rekabet ortamında büyüyerek ilerlemektir. Üretilen ürünlerin fire oranlarının yüksek olması, üreticiler için ciddi bir maliyet, iş gücü ve zaman kaybına sebep olmakta ve ayrıca tüketici memnuniyetini de yüksek oranda etkilemektedir. Literatür araştırmaları bu kayıpların azaltılmasında istatistiksel kalite kontrolünün ve bu anlamda kullanılan metotların çok etkili olduğunu yapılan çalışmalar ile ortaya koymuştur. Üretim maliyetlerini düşürmek, iş gücünü daha verimli bir şekilde kullanmak ve tüketicinin korunması için istatistiksel kalite kontrol metotlarının kullanılması oldukça önemlidir. Bu metotlar süreçlerin ölçülebilir veriler yardımı ile gözlenebilir ve kontrol edilebilir olmasını sağladığı için süreçlerin verimli bir şekilde ilerlemesini, oluşan fire miktarları azaltılmasını ve spesifikasyonuna uygun ürünler üretilmesini sağlar. Bu araştırmalardan yola çıkılarak bu çalışmada, bir hızlı tüketim işletmesinin son bir yıllık tüm firelerinin ve ürün gruplarının incelenerek, en çok firenin oluştuğu likit kısmında bulk firesi oluşumuna sebep olan kök nedenler pareto analizi ile irdelenmiş ve ortaya çıkan bu kök nedenlerin, maliyeti en çok etkileyen kalemleri istatistiksel proses kontrol metotları uygulanarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçları incelenip yorumlanarak firenin azalmasını sağlamak için ortaya çözüm önerileri konulmuştur. Çalışmada önerilen bu iyileştirmelerin uygulanması ve kalite problemlerinin tekrar oluşumunun önlenmesi ile işletmenin toplam fire oranının %25 oranında azaltılarak tasarruf edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the waste problems of the companies that make production in the fast-moving consumer sector are due to quality, and the goals of these enterprises are to control the products they produce in accordance with the quality specifications and to grow in the global competitive environment. The high waste rates of the produced products cause a serious cost, labor and time loss for the producers and also affect the consumer satisfaction to a high extent. Literature research has shown that statistical quality control and the methods used in this area are very effective in reducing these losses. It is very important to use statistical quality control methods to reduce production costs, use the workforce more efficiently and protect the consumer. These methods ensure that processes can be observed and controlled with the help of measurable data. Thus, it ensures that the processes proceed efficiently, the amount of waste generated is reduced and the products are produced in accordance with the specification. Based on these researches, in this study, by examining all the wastes and product groups of a FMCG business in the last year, the root causes that cause the loss of the liquid part where the most wastage is examined with pareto analysis, and the parts of these root causes that affect the cost most are statistically It has been analyzed by applying process control methods. By examining and interpreting the results of the analysis, solution suggestions have been put forward to reduce wastage. It is aimed to save money by reducing the total waste rate of the enterprise by 25% by applying these improvements suggested in the study and preventing the recurrence of quality problems.