Yüzücülerde core antrenman programının solunum fonksiyonları ve inspiratuar kas kuvveti üzerine etkisi
Effect of core training program on respiratory function and inspiratory muscle strength in swimmers
- Tez No: 693276
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüzücülerde core antrenman programının solunum fonksiyonları ve inspiratuar kas kuvveti üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya düzenli yüzme antrenmanı yapan 18-22 yaş arası 22 erkek yüzücü gönüllü olarak katılmıştır. Denekler deney (n:11) ve kontrol (n:11) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün core antrenman programı uygulanmıştır. Her iki grup da normal yüzme antrenmanlarına devam etmiştir. Deneklerin core antrenmanı öncesi ve sonrası maksimal inspiratuar kas kuvveti (MIP), vital kapasite (VC), zorlu vital kapasite (FVC), zorlu ekpirasyon volümü (FEV1) ve zorlu ekspirasyon oranı (FEV1/FVC) değerleri ölçülmüştür. Deneklerin solunum fonksiyonları Spirometre ile solunum kas kuvvetleri ise MicroRPM basınç ölçer cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Grup içi karşılaştırmada Paired Samples T, grupların karşılaştırılması için Independent Samples T testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of core training program on respiratory functions and inspiratory muscle strength in swimmers. 22 male swimmers between the ages of 18 and 22, who do regular swimming training, participated in the study voluntarily. The subjects were divided into experimental (n: 11) and control (n: 11) groups. A core training program was applied to the experimental group 3 days a week for 8 weeks. Both groups continued their normal swimming training. Before and after core training, the subjects' maximal inspiratory muscle strength (MIP), vital capacity (VC), forced vital capacity (FVC), forced expiratory volume (FEV1) and forced expiration rate (FEV1 / FVC) were measured. The respiratory functions of the subjects were determined by using a Spirometer and the respiratory muscle strengths were determined by using the MicroRPM pressure gauge device. The obtained data were analyzed by the SPSS 22.0 program. The paired Samples T tests were used for within-group comparison and Independent Samples T tests were used for the group comparison.